E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Domi: E pamundur që Shqipëria të nisë vaksinimin në shkurt

Arban Domi, drejtor i Zhvillimit të vaksinës GeoVax në Atlanta të SHBA, thotë se është e pamundur që Shqipëria të nisë vaksinimin që në muajin shkurt.

Në një intervistë për ”ABC”, ai tha se Shqipëria do të ketë fillimisht një numër të vogël dozash që do t’i vijnë si donacione, duke përjashtuar mundësinë që në shkurt të nisë vaksinimi i të moshuarve, sikurse është premtuar nga autoritetet shëndetësore në vend.

Vendet si Shqipëria mund të kenë një numër të vogël vaksinash në fund të semestrit të dytë. Duhet të jemi realistë, 1.5 milion doza është e pamundur. Pyetja e parë është kur do fillojë vaksinimi. Rëndësi ka sa doza do të vijnë.Do ketë disa doza në muajin Janar dhe në Shkurt, por do të jenë simbolike. Do jenë në formë ndihmash dhe jo kontratash. Vaksinimi i pensionistëve është i pamundur të nisë në muajin shkurt” – tha Domi i cili tha se sistemi COVAX ku bën pjesë Shqipëria është ende prapa me prodhimin e vaksinave.

Nga informacioni që kam, kontrata që ka Shqipëria është me COVAX. Ajo ka para-kontrata me shumë kompani. Astra Zeneca është njëra prej tyre. Asnjë nga kompanitë që ajo që ka një para-kontratë nuk kanë shenja për shpërndarje para 3-mujorit të tretë të vitit të ardhshëm. Edhe në atë kohë do të jenë numra të kufizuar. Prodhimi mujor është më i rëndësishmi” – tha Domi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...