E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Dokumentari i plotë për Sala, Nante “e çoi” atë drejt vdekjes

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Dokumentari mbi jetën e futbollistit të ndjerë Emiliano Sala ka ndezur mjaft polemika me të vërtetat drithëruese që ka nxjerrë në dritë.

Në dokumentarin e nxjerrë nga gazeta prestigjioze franceze “L’Equipe”, ndër të tjera është publikuar gjithashtu një bisedë mes Sala dhe një miku të tij. Bëhet fjalë për një bisedë në Whatsapp, e regjistruar më datë 6 Janar, vetëm pak ditë para aksidentit tragjik.

“Duan të më shesin. Sot ka ardhur oferta e Cardiff. Kanë negociuar për të fituar sa më shumë dhe duan të largohem me çdo kusht. Është e vërtetë që më ofrojnë një kontratë të mirë, por në nivelin e projekteve sportive nuk është interesante për mua”, dëgjohet Sala, teksa i ankohet mikut të tij.

Nëse Nante do të kishte pyetur Emiliano Sala përpara se ta shiste te Cardiff, atëherë vdekja tragjike e futbollistit do të ishte evituar. Ky është konkluzioni në të cilin kanë dalë fansat pas publikimit të dokumentarit, të cilët kanë shpërthyer në polemika.

Nga biseda e sulmuesit argjentinas del edhe një detaj tjetër, që ka ndezur një protestë të ashpër të tifozëve kundër pronarëve të klubit.

Sala nxjerr edhe emrin e Frank Kita, drejtorit sportiv dhe në të njëjtën kohë i biri i presidentit të skuadrës franceze.

“Nuk dua të flas personalisht me Kita. Nuk më pëlqen si njeri. I ofruan më shumë para dhe do të më shesë. As që më pyeti. Askujt nuk i intereson se çfarë dua unë. I interesojnë vetëm paratë”, – dëgjohet në dokumentin audio të publikuar nga “L’Equipe”.

Sulmuesi argjentinas humbi jetën pas një aksidenti ajror në ngushticën e Le Mans.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...