E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Disleksia/ 10 fakte mbi çrregullimin që prek 1 në 10 njerëz

Disleksia është aftësia e kufizuar e të mësuarit që përfshin gjithashtu vështirësi në përdorimin dhe përpunimin e kodeve gjuhësore dhe simbolike, shkronjave alfabetike që përfaqësojnë tingujt e fjalës dhe numrave që përfaqësojnë masën ose sasitë. Përshkrimi i parë i disleksisë u shfaq në 1896-ën nga Dr. W. Pringle Morgan në Sussex, Angli.

  1. Fjala “disleksi” vjen nga fjala greke “dys”, që do të thotë i varfër ose joadekuat, dhe fjala “lexis”, që do të thotë fjalë ose gjuhë.
  2. Disleksia nuk është rezultat i dëmtimit neurologjik, por produkt i zhvillimit neurologjik.
  3. Nuk pasqyron një defekt të përgjithshëm të të folurit, por një dobësi të lokalizuar brenda modulit fonologjik të trurit. Moduli është pjesa funksionale e trurit ku tingujt e të folurit bashkohen për të formuar fjalë dhe ku fjalët ndahen në tinguj.
  4. Personat me disleksi shpesh kanë prirjen e të pasurit një mendje unike, të talentuar dhe produktive, por që mëson ndryshe nga mendjet e tjera.
  5. Disleksia prek afërsisht 10% të popullsisë botërore.
  6. Sipas hulumtimit të NIH, 80% e njerëzve që marrin arsim special për një çrregullim në të mësuar vuajnë nga disleksia.
  7. Disleksia është deri tani aftësia e kufizuar më e zakonshme e të mësuarit.
  8. Një studim i Yale University zbuloi se numri i vajzave dhe djemve që vuajnë nga disleksia është pothuajse i barabartë.
  9. Disa nga mendjet më të ndritura të kohës sonë dihet se kanë pasur disleksi. Për shembull, Albert Einstein, Alexander Graham Bell, Thomas Edison, Winston Churchill, Benjamin Franklin, Wolfgang Amadeus Mozart dhe John Lennon të gjithë kanë pasur disleksi.
  10. Personat me disleksi shpesh e shijojnë dhe shkëlqejnë në zgjidhjen e gjëagjëzave, fjalëkryqeve./ Burimi: Tons of Facts/ Tirana Today
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...

Përfshihet nga flakët një apartament në zonën e Freskut në Tiranë

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë, është përfshirë nga flakët. Flakët e zjarrit kanë përfshirë banesën e marrë me qira nga shtetasja...

Ngrica, dëborë dhe temperatura deri në -4 gradë celcius

Moti në vendin tonë do të karakterizohet kryesisht nga kthjellime dhe vranësira të lehta, veçanërisht në Ultësirën Perëndimore. Ndërsa zonat përgjatë kufirit lindor, do...