E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Britania rikthen karantinën, kryeministri Johnson: “Asnjë alternativë tjetër”

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Kryeministri britanik Boris Johnson ka njoftuar një mbyllje kombëtare njëmujore për Anglinë. Rregullat e reja do të hyjnë në fuqi në mesnatën e së enjtes, 5 nëntor dhe do të qëndrojnë në fuqi deri në 2 dhjetor, kur qeveria do të “kërkojë të lehtësojë kufizimet”, tha Johnson.

Kufizimet do të jenë të ngjashme me ato të paraqitura në fillim të pandemisë në Mars, megjithatë këtë herë gjykatat, shkollat ​​dhe universitetet do të mbeten të hapura.

Të gjitha lokalet dhe restorantet do të mbyllen, megjithëse shërbimi taksi do të lejohet.

Të gjithë dyqanet e tjera me mallra jo të domosdoshëm do të mbyllen. Vizitat e njerëzve në shtëpi do të ndalohen, me përjashtim të arsyeve të kujdesit për fëmijët dhe formave të tjera të mbështetjes.

Prodhimi dhe ndërtimi do të inkurajohen të vazhdojnë.

Udhëtimet ndërkombëtare nga jashtë, si dhe qëndrimi gjatë natës larg shtëpisë do të ndalohen, përveç rasteve kur bëhet për punë.

Udhëtimet brenda Mbretërisë së Bashkuar do të dekurajohen, përveç atyre për punë.

Ushtrimet në natyrë dhe rekreacioni do të lejohen.

Lutja do të vazhdojë në vendet e adhurimit, por jo shërbimet.

Masat e reja vijnë ndërsa Zyra për Statistikat Kombëtare vlerëson se 568,100 njerëz në Angli janë infektuar me koronavirus deri më 23 Tetor.

Këshilltari kryesor shkencor i Mbretërisë së Bashkuar Sir Patrick Vallance tha se vdekjet në Angli gjatë dimrit mund të jenë dy herë më të larta ose më shumë se gjatë valës së parë.

Kryeshefi mjekësor për Anglinë, Chris Whitty, tha: “Tani kemi rreth 50,000 raste të reja në ditë, dhe kjo po rritet.

“Nëse nuk bëjmë asgjë, rezultati i pashmangshëm do të thotë që këta numra do të rriten dhe ata përfundimisht do të tejkalojnë kulmin që pamë në pranverën e këtij viti.”

“Kam frikë se asnjë kryeministër i përgjegjshëm nuk mund të injorojë mesazhin e këtyre numrave”, tha Johnson. “Nuk ka asnjë alternativë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...