E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

BE nis procedurën e sanksioneve kundër Lukashenkos

Bashkimi Europian nisi sot procedurën për të sanksionuar presidentin bjellorus Aleksander Lukashenko, djalin e tij, Viktor dhe 13 zyrtarë të tjerë përgjegjës për shtypje me dhunë, sipas burimeve diplomatike në Bruksel.

“Është dhënë drita jeshile për të ndaluar vizat dhe për të ngrirë pasuritë e presidentit dhe 14 zyrtarëve të tjerë bjellorusë nga ambasadorët e 27 vendeve anëtare të BE-së, si edhe ka nisur një procedurë e shkruar për të lejuar qeveritë të konfirmojnë këtë vendim”, thanë burimet.

Kreu i diplomacisë europiane, Josep Borrell shpjegoi se vendimi për të sanksionuar presidentin Lukashenko dhe shoqëruesit e tij u vendos në një takim të ministrave të Jashtëm të BE-së, më 12 tetor, për shkak të refuzimit të autoriteteve bjelloruse për t’u përfshirë në dialog me opozitën, e cila e ka kundërshtuar rezultatin e zgjedhjeve presidenciale.

Gjithashtu, rezultati i zgjedhjeve bjelloruse të 9 gushtit nuk është njohur edhe nga BE-ja./Ervo/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...