E diel, 20 Qershor, 2021
29.5 C
Tirana

Zgjedhjet në SHBA, BE: Trump e shpalli vetes fitues, e papranueshme

Deklaratat e Trump që e shpallte veten fitues të zgjedhjeve për President në SHBA, që pak orës pas nisjes së numërimit, nuk u pritën aspak mirë në Amerikë, por mesa duket as në Evropë.

Gjatë gjithë kësaj kohe, zyrtarë të Europës kanë zgjedhur që të mos e komentojnë procesin, por qetësia duket se është thyer nga eurodeputeti dhe shefi i komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian, David Mcallister.

Ky i fundit e ka quajtur të paprecendetë reagimin e Presidentit Donald Trump, i cili kërkon ndalimin e procesit të numërimit duke shtuar se çdo votë vlen. Më tej, eurodeputeti gjerman pjesë e CDU-së së Angela Merkel ka kërkuar që të gjithë palët të pranojnë rezultatin dhe të mos krijojnë trazira pasi të mbyllet procesi.

Thirrja e Presidentit të SHBA-së që kërkon ndalimin e numërimit të disa votive është e paprecendentë. Ti nuk mund ti mohosh qytetarëve amerikanë të drejtën e votës. Ti nuk duhet të shpallësh veten si fitues të zgjedhjeve ndërkohë që procesi i numërimit është ende në proces, kjo është e paprecendetë. Ne e dimë se çfarë presim nga zoti Trump, por ne gjithashtu e dimë se çfarë nuk duhet të presim nga ai, pasi marrëdhëniet transatlantike janë vendosur në një test të vështirë siç nuk ka ndodhur kurrë më parë në 70 vitet e fundit”, shkruan Mcallister.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ozon-Terapia, si aplikohet në trajtimin e hernies diskale

Të ankohesh nga dhimbja e mesit është një nga ankesat më të zakonshme të njeriut. Rreth 80% e Amerikanëve kanë probleme të shpinës të...

Nostalgji futbolli/ Murinjo e cilësoi “më të mirin me të cilin ka punuar”

"Frenk Lampard është një njeri disi ndryshe, jo aq ekstrovert. Ai është profesionisti më i mirë me të cilin kam punuar ndonjëherë. Është...

Krimbat

Nga Edmond Tupe Nuk ka pikë dyshimi se krimbat ei krimit kanë hyrë tashmë thellë në trungun e krupshëm të shtetit shterpë shqiptar duke e...

Filmi “Pa vend” dërgon Kosovën në Kanë. A mund ta fitojë “Palmën e Artë”?

Me shumë pak përkrahje nga institucionet e Kosovës, por me një punë dhe vullnet të madh, filmi “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda do...

Euro 2020/ Itali-Uells, 18:00, Mançini me rrotacion, Verrati pritet titullar

Dy fitore në Romë rezultuan në kualifikimin e Italisë si dhe zgjatjen e serisë së tyre të fitoreve rradhazi në dhjetë, ndërsa sonte mund...