E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Twitter-i bllokoi Presidentin e Nigerisë, ai bllokon Twitter-in në Nigeri

Në mëngjesin e 5 qershorit, 23-vjeçarja Farida Garba (pseudonim)  hapi aplikacionin e saj Twitter për të zbuluar se, si dhe 39 milion përdorues të tjerë nigerian të Twitter-it, as ajo nuk ishte në gjendje të hynte në platformë.

“Tweet-et ndaluan së ngarkuari dhe më duhej një orë për të kuptuar se çfarë ndodhi,” tha Garba , e cila zgjodhi ta përdorë këtë pseudonim për sigurinë e saj, teksa foli për ‘BuzzFeed News’.

Vetëm një ditë më parë, qeveria nigeriane kishte njoftuar se do të ndërpresë përdorimin e Twitter-it në vend, për ironi të fatit përmes llogarisë në Twitter të Ministrisë Federale të Informacionit dhe Kulturës. Në ditën kur ndalimi hyri në fuqi, Shoqata e Operatorëve të Autorizuar të Telekomunikacionit të Nigerisë, e cila përfaqëson të gjitha kompanitë e telekomunikacionit dhe ofruesit e shërbimeve në vend, konfirmoi që anëtarët e saj kishin marrë urdhra nga qeveria federale për të pezulluar hyrjen e të gjithë përdoruesve të rrjetit në Twitter.

Qeveria e quajti ndalimin “të përkohshëm” por nuk specifikoi sa kohë do të mbetej në fuqi. As Presidenti nigerian Muhammadu Buhari, i cili, kur u pyet për të ardhmen e ndalimit në një intervistë të rrallë, tha se do ta mbante për vete këtë përgjigje.

Për shumë njerëz, njoftimi për ndalimin duket se ishte në përgjigje të vendimit të Twitter-it për të fshirë një postim të bërë nga Buhari, duke e cituar atë si shkelje të rregullave të “sjelljes abuzive” të aplikacionit. Llogaria e tij u pezullua gjithashtu për 12 orë./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...