E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Tokio/ Hapen Lojërat Olimpike, 11 mijë atletë deri në 8 gusht

Ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike të Tokios 2020, e vonuar një vit nga pandemia e koronavirusit, filloi sot në 13:00 pothuajse me dyer të mbyllura në stadiumin kombëtar të kryeqytetit Japonez.

Perandori Japonez Naruhito do të hapte zyrtarisht Lojërat pas një programi kulturor që ri-krijon një festival tradicional Japonez me qindra interpretues dhe paradën tradicionale të kombeve që supozohej të zgjaste më shumë se dy orë më vete.

Arena me 68,000 vende ishte gati e zbrazët, me vetëm disa VIP-a – përfshirë Zonjën e Parë të Shteteve të Bashkuara Jill Biden dhe Presidentin Francez Emmanuel Macron – sponsorë, zyrtarë dhe media.

Më shumë se 11,000 atletë do të garojnë deri më 8 gusht në 339 ngjarje për medalje në 50 disiplina në 33 sporte; por një numër më i rëndësishëm në përcaktimin e suksesit ose dështimit të Lojërave mund të jetë ai i infeksioneve të koronavirusit të lidhur me Lojërat Olimpike që arritën në 106 të premten që nga 1 Korriku.

Shumica dërrmuese e garës do të zhvillohet pas dyerve të mbyllura pasi Tokio është në një gjendje emergjence të lidhur me koronavirusin dhe shumica e popullsisë kundërshton Lojërat që po zhvillohen tani.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...