E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Tenis/ Berrettini nuk ia del dot përballë serbit, Djokovic barazon rivalët

Novak Djokovic vazhdon të bëjë histori në tenis. Djokovic, numri një në botë, fitoi sot titullin e 20-të Grand Slam duke mundur Matteo Berrettinin në katër sete, 6-7 (4-7), 6-4, 6-4, 6-3 për të fituar titullin e meshkujve në Wimbledon 2021. Ky është titulli i tij i 20-të Grand Slam dhe me të, Djokovic tani është barazuar rivalët e tij të mëdhenj Roger Federer dhe Rafael Nadal në rekordin e të gjitha kohërave për numër Grand Slam-esh të fituar.

Finalja sotme në Wimbledon u bë titulli i tretë Grand Slam i Djokovicit këtë vit, pasi kishte fituar tashmë Australian Open në shkurt dhe French Open në Qershor. Ky kampionat i Wimbledonit e vë atëë në tre të katërtat e rrugës për ‘poker’ Grand Slam-esh këtë vit kalendarik. Asnjë lojtar në kategorinë e meshkujve nuk ka fituar të 4 Grand Slam-et kalendarik që nga Rod Laver në 1969ën. US Open në New York fillon muajin tjetër.

Nga ana tjetër, sukses i merituar finalja për italianin Berrettini, por që rezultoi pa fat, megjithëse fitoi një set duke e barazuar finale përkohësisht. Tashmë italianët do të presin një tjetër finale që fillon pas pak në Uembli, atë të futbollit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...