E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Euro 2020/ Angli-Itali dalin formacionet zyrtare, anglezët me një ndryshim

Formacionet zyrtare:

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Chiellini, Bonucci, Emerson; Verratti, Jorginho, Barella; Chiesa, Immobile, Insigne

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Maguire; Trippier, Phillips, Rice, Shaw; Mount Kane, Sterling

E teksa dhe pak minuta na ndajnë nga finalja e Euro 2020, kthehemi tek rrugëtimi i dy finalistëve dhe tek statistikat mes dy kombëtareve. Tirana Today sjell gjithashtu veçoritë e dy skuadrave finaliste gjatë këtij europiani.

  • Italia

Rruga për në finale:

Grupi A: Turqi 0-3 Itali (Romë)

Grupi A: Itali 3-0 Zvicër (Romë)

Grupi A: Itali 1-0 Uells (Romë)

Raundi i 1/8-ave: Italia 2-1 Austri (me shtesa) (Londër)

Çerekfinale: Belgjikë 1-2 Itali (Mynih)

Gjysmëfinale: Italia 1-1 Spanjë (shtesa, Italia fiton 4-2 me penallti) (Londër)

Finalet e mëparshme

1968: Itali 2-0 Jugosllavia, sërish (Romë)

2000: Francë 2-1 Itali (shtesa) (Roterdam)

2012: Spanjë 4-0 Itali (Kiev)

  • Anglia

Rruga për në finale:

Grupi D: Angli 1-0 Kroaci (Londër)

Grupi D: Angli 0-0 Skoci (Londër)

Grupi D: Republika Çeke 0-1 Angli (Londër)

Raundi i 16: Anglia 2-0 Gjermani (Londër)

Çerekfinale: Ukrainë 0-4 Angli (Romë)

Gjysmëfinale: Angli 2-1 Danimarkë (shtesa) (Londër)

Finalet e mëparshme:

Asnjë finale e mëparshme në një Europian.

  • Takimet e mëparshme

Itali – Angli

  • Skuadrat janë takuar 27 herë, italianët kanë fituar 11 kundër 8 fitoreve të anglezëve, me tetë barazime.
  • Italia nuk ka arritur të fitojë asnjë nga tetë ndeshjet e para mes dy ekipeve; Anglia ka arritur të fitojë vetëm një përballje mes tyre në shtatë ndeshjet e fundit.
  • Anglia është eliminuar në ndeshjet e mëparshme të europianëve që kanë luajtur të dyja skuadrat. Goli i vonë i Marco Tardellin bëri që vendasit të fitonin 1-0 në fazën e grupeve të vitit 1980, ndërsa më vonë në 2012-ën Italia triumfoi në penallti në çerekfinale.
  • Italia kurrë nuk ka humbur ndaj Anglisë në finalet e një turneu madhor.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...