E hënë, 30 Mars, 2020
19 C
Tirana

Studimi/ Pajisjet teknologjike po ndryshojnë strukturën e trurit dhe nivelin e inteligjencës te fëmijët

Lexo edhe ...

Mblidhet Komisioni i Shëndetësisë, miratohen 3 Akte Normative

Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë është mbledhur online sot nëpërmjet platformës WEBex. Gjatë kësaj mbledhjeje janë shqyrtuar 3 Akte Normative të Këshillit të...

Australia planifikon “spitalin virtual”, ja si do të veprojnë mjekët

Shumë shtete po vënë në dispozicion ambiente të mëdha, për të shtruar pacientët e infektuar me koronavirus. Shumë të tjerë janë gjendur të papërgatitur...

Koronavirusi/BE alokon 140 milionë euro për vendet e Evropës Lindore

Komisioni Evropian ka rialokuar 140 milion euro për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit në Armeni, Azerbajxhan, Bjellorusi, Gjeorgji, Republika e Moldavisë dhe Ukrainë. Komisioni...

Kriza e koronavirusit trondit edhe industrinë e medias në Shqipëri

Shpërthimi i epidemisë së koronavirusit e gjeti të papërgatitur Erjon Skëndajn –gazetar prej 12 vitesh në televizionin informativ News 24. Me konfirmimin e dy...

Fëmijëve që rrinë para ekraneve për shtatë orë në ditë ose më shumë, po u hollohet lëkura e trurit para kohe.

Ky është rezultati alarmues i një studimi të vazhdueshëm me vlerë 300 milionë dollarë, i cili financohet nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe tregon rezultatet e efekteve të teknologjisë tek fëmijët.

Sipas studimit, fëmijët janë në rrezik të përkeqësimit të funksionit të kujtesës së tyre, aftësive të perceptimit dhe aftësive konjitive.

Për të arritur në këto përfundime, hulumtuesit analizuan trurin e të paktën 4500 fëmijëve.

Shkencëtarët janë në proces të ndjekjes së më shumë 11.000 personave nga 9 deri në 10 vjeç, në një vazhdimësi prej një dekade.

Një imazh i një truri ndërsa një fëmijë kryen një detyrë të kujtesës, të lëshuar nga kërkuesit e ABCD. Rajonet në të verdhë dhe të kuqe janë më aktive. Teknologjia moderne si smartfonë, tableta dhe video lojërat po ndryshojnë fizikisht trurin e fëmijëve

Qëllimi i studimit, i quajtur Zhvillimi Konjitiv i Trurit të Adoleshentëve, është të tregojë gjithashtu se si koha para ekranit ndikon në zhvillimin emocional dhe në shëndetin mendor.

Po ashtu, studiuesit përcaktuan se fëmijët që shpenzojnë më shumë se dy orë në ditë para një ekrani, shënojnë rezultate më të ulëta në testimin e të menduarit dhe të gjuhës.

Lëkura e trurit është shtresa më e jashtme e indit nervor që përpunon informacionin nga bota fizike.

Lëkura është kritike për funksionet konjitive, siç janë perceptimi, gjuha, kujtesa dhe ndërgjegjja, por që hollohet tek njerëzit e rritur që fillojnë të plaken.

Edhe pse dallimet ishin të dukshme për pjesëmarrësit në studim që shpenzonin më pak kohë duke përdorur pajisjet “e zgjuara”, drejtori i studimit paralajmëroi se nuk do të arrinin ende në një konkluzion.

Gaya Dowling, një doktor që po punon me projektin, tha se nuk do të arrinin ende në një konkluzion pasi nuk janë plotësisht të sigurt se po shkaktohet nga përdorimi në rritje i teknologjisë moderne.

“Ajo që mund të themi është se kështu duket truri i fëmijëve që shpenzojnë shumë kohë para ekraneve. Dhe nuk është thjesht një model”./ Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Mblidhet Komisioni i Shëndetësisë, miratohen 3 Akte Normative

Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë është mbledhur online sot nëpërmjet platformës WEBex. Gjatë kësaj mbledhjeje janë shqyrtuar 3 Akte Normative të Këshillit të...

Australia planifikon “spitalin virtual”, ja si do të veprojnë mjekët

Shumë shtete po vënë në dispozicion ambiente të mëdha, për të shtruar pacientët e infektuar me koronavirus. Shumë të tjerë janë gjendur të papërgatitur...

Koronavirusi/BE alokon 140 milionë euro për vendet e Evropës Lindore

Komisioni Evropian ka rialokuar 140 milion euro për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit në Armeni, Azerbajxhan, Bjellorusi, Gjeorgji, Republika e Moldavisë dhe Ukrainë. Komisioni...

Kriza e koronavirusit trondit edhe industrinë e medias në Shqipëri

Shpërthimi i epidemisë së koronavirusit e gjeti të papërgatitur Erjon Skëndajn –gazetar prej 12 vitesh në televizionin informativ News 24. Me konfirmimin e dy...

“Ky është ende vetëm fillimi, gjërat do të përkeqësohen”, mesazhi prekës i infermieres

Anembanë bota është në ankth për çfarë po ndodh. Teksa viktimat po shtohen, shumë pikëpyetje janë ende pa përgjigje se deri sa do zgjasë...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT