E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Studimi/ Pajisjet teknologjike po ndryshojnë strukturën e trurit dhe nivelin e inteligjencës te fëmijët

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Fëmijëve që rrinë para ekraneve për shtatë orë në ditë ose më shumë, po u hollohet lëkura e trurit para kohe.

Ky është rezultati alarmues i një studimi të vazhdueshëm me vlerë 300 milionë dollarë, i cili financohet nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe tregon rezultatet e efekteve të teknologjisë tek fëmijët.

Sipas studimit, fëmijët janë në rrezik të përkeqësimit të funksionit të kujtesës së tyre, aftësive të perceptimit dhe aftësive konjitive.

Për të arritur në këto përfundime, hulumtuesit analizuan trurin e të paktën 4500 fëmijëve.

Shkencëtarët janë në proces të ndjekjes së më shumë 11.000 personave nga 9 deri në 10 vjeç, në një vazhdimësi prej një dekade.

Një imazh i një truri ndërsa një fëmijë kryen një detyrë të kujtesës, të lëshuar nga kërkuesit e ABCD. Rajonet në të verdhë dhe të kuqe janë më aktive. Teknologjia moderne si smartfonë, tableta dhe video lojërat po ndryshojnë fizikisht trurin e fëmijëve

Qëllimi i studimit, i quajtur Zhvillimi Konjitiv i Trurit të Adoleshentëve, është të tregojë gjithashtu se si koha para ekranit ndikon në zhvillimin emocional dhe në shëndetin mendor.

Po ashtu, studiuesit përcaktuan se fëmijët që shpenzojnë më shumë se dy orë në ditë para një ekrani, shënojnë rezultate më të ulëta në testimin e të menduarit dhe të gjuhës.

Lëkura e trurit është shtresa më e jashtme e indit nervor që përpunon informacionin nga bota fizike.

Lëkura është kritike për funksionet konjitive, siç janë perceptimi, gjuha, kujtesa dhe ndërgjegjja, por që hollohet tek njerëzit e rritur që fillojnë të plaken.

Edhe pse dallimet ishin të dukshme për pjesëmarrësit në studim që shpenzonin më pak kohë duke përdorur pajisjet “e zgjuara”, drejtori i studimit paralajmëroi se nuk do të arrinin ende në një konkluzion.

Gaya Dowling, një doktor që po punon me projektin, tha se nuk do të arrinin ende në një konkluzion pasi nuk janë plotësisht të sigurt se po shkaktohet nga përdorimi në rritje i teknologjisë moderne.

“Ajo që mund të themi është se kështu duket truri i fëmijëve që shpenzojnë shumë kohë para ekraneve. Dhe nuk është thjesht një model”./ Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...