E hënë, 10 Gusht, 2020
32 C
Tirana

Shqiptarët sulmuan me acid avokaten, krimi i tyre bëhet film

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

Media franceze “TF1”, pritet të thyej traditën  sot pasi do të transmetojë një filmin të ri italian. Programuar në nëntor 2016 në kanalin publik “RAI Uno”, me titullin “Vrasësi i dashurisë”, kishte tërhequr 4.72 milionë shikues, ose 17.5% të tregut.

https://tiranatoday.com/u-sulmua-acid-ne-fytyre-nga-dy-shqiptare-cpo-ndodh-sot-avokaten/

Kjo është historia e vërtetë e avokates Lucia Annibali, fytyra e së cilës u shpërfytyrua nga një substancë acide pas një sulmi që i bënë pranë shtëpisë së saj. Ky sulm, i orkestruar nga ish i dashuri i saj në atë kohë, shkon edhe më tej, sepse ajo do të duhet të mbledhë prova për të provuar pafajësinë e saj. I dashuri i saj kishte punësuar punësuar dy shqiptarë dhe më në fund u dënua me 14 vjet burg. “Lucia është heroinë,” thotë Cristiana Capotondi, e cila mishëroi gruan e re. “Ajo ishte në gjendje që dhimbjen ta kalonte me vendosmëri, derisa ka rifituar buzëqeshjen e saj. Interpretimi i këtij roli ishte një përvojë e jashtëzakonshme nga pikëpamja ekzistenciale dhe profesionale. Shpresoj se shumë njerëz do ta shikojnë këtë film… Ata shpesh ndjekin modelet femërore  arkaike”.

Nga ana tjetër, për Alessandro Averone, i cili kishte për të interpretuar rolin e ish të dashurit të Lucas, përvoja ishte edhe më e dhimbshme. “Një rol mosmirënjohës”, thotë komediani italian në shtyp, “nuk ishte fare i këndshëm për t’u interpretuar. Në historinë e letërsisë dhe të teatrit ekzistojnë skena të tjera që ushtrojnë një hijeshi të caktuar. Unë vazhdova të veproj në prag të dykuptimësisë, duke u përpjekur ta bëj të qartë se e keqja mund të vijë nga një person me një fytyrë të pastër”.

Në vitin 2016, drejtësia italiane konfirmoi dënimin me 20 vjet burg për dy shqiptarët që sulmuan avokaten. I dashuri i saj ishte përpjekur të bënte vetëvrasje në qelinë e tij në vitin 2012. Lucia pothuajse e humbi shikimin dhe duhej t;i nënshtrohej jo më pak se 70-operacionesh. Ajo u prit gjithashtu nga Papa Françesku në 2015.

Burimi: toutelatele.com

Përgatiti: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Policia aksion në Fier/ Konfiskon 4 apartamente dhe 1 automjet me vlerë 200 mijë euro

Policia ka konfiskuar katër apartamente dhe 1 automjet me vlerë tregu 200 mijë euro, që janë përfituar nga veprimtaria kriminale e tre shtetasve, në...

Ngjarja e rëndë në Pogradec/ Gjykata jep masën e sigurisë për 44-vjeçarin

Gjykata e Pogradecit ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për 44-vjeçarin Olsi Çekiçi, i cili vrau nënën e tij katër ditë më...

Saimir Tahiri dhe Jaeld Çela dërgojnë vendimin për rekurs në Gjykatën e Lartë

Saimir Tahiri dhe Jaeld Çela kanë dërguar vendimin për rekurs në Gjykatën e Lartë kundër vendimit të Apelit. Rikujtojmë se Tahiri dhe Çela u dënuan...

Gruaja largohet me vajzën 2-vjeçare nga shtëpia, burri i drejtohet policisë

Një grua në Vlorë është larguar nga banesa pa lënë gjurmë bashkë me vajzën e saj 2-vjeçare. Bashkëshorti i saj, shtetasi R. D, ka bërë...

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, shpërthejnë protestat në Bjellorusi

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, kanë shpërthyer protestat në Bjellorusi. Sipas të dhënave të para të bëra publike nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Presidenti...