Bota

Shqiptarët sulmuan me acid avokaten, krimi i tyre bëhet film


               Publikuar në : 16:29 - 13/08/18 ad min

Media franceze “TF1”, pritet të thyej traditën  sot pasi do të transmetojë një filmin të ri italian. Programuar në nëntor 2016 në kanalin publik “RAI Uno”, me titullin “Vrasësi i dashurisë”, kishte tërhequr 4.72 milionë shikues, ose 17.5% të tregut.

U sulmua me acid në fytyrë nga dy shqiptarë, ç’po ndodh sot me avokaten

Kjo është historia e vërtetë e avokates Lucia Annibali, fytyra e së cilës u shpërfytyrua nga një substancë acide pas një sulmi që i bënë pranë shtëpisë së saj. Ky sulm, i orkestruar nga ish i dashuri i saj në atë kohë, shkon edhe më tej, sepse ajo do të duhet të mbledhë prova për të provuar pafajësinë e saj. I dashuri i saj kishte punësuar punësuar dy shqiptarë dhe më në fund u dënua me 14 vjet burg. “Lucia është heroinë,” thotë Cristiana Capotondi, e cila mishëroi gruan e re. “Ajo ishte në gjendje që dhimbjen ta kalonte me vendosmëri, derisa ka rifituar buzëqeshjen e saj. Interpretimi i këtij roli ishte një përvojë e jashtëzakonshme nga pikëpamja ekzistenciale dhe profesionale. Shpresoj se shumë njerëz do ta shikojnë këtë film… Ata shpesh ndjekin modelet femërore  arkaike”.

Nga ana tjetër, për Alessandro Averone, i cili kishte për të interpretuar rolin e ish të dashurit të Lucas, përvoja ishte edhe më e dhimbshme. “Një rol mosmirënjohës”, thotë komediani italian në shtyp, “nuk ishte fare i këndshëm për t’u interpretuar. Në historinë e letërsisë dhe të teatrit ekzistojnë skena të tjera që ushtrojnë një hijeshi të caktuar. Unë vazhdova të veproj në prag të dykuptimësisë, duke u përpjekur ta bëj të qartë se e keqja mund të vijë nga një person me një fytyrë të pastër”.

Në vitin 2016, drejtësia italiane konfirmoi dënimin me 20 vjet burg për dy shqiptarët që sulmuan avokaten. I dashuri i saj ishte përpjekur të bënte vetëvrasje në qelinë e tij në vitin 2012. Lucia pothuajse e humbi shikimin dhe duhej t;i nënshtrohej jo më pak se 70-operacionesh. Ajo u prit gjithashtu nga Papa Françesku në 2015.

Burimi: toutelatele.com

Përgatiti: Tirana Today

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT