E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ “Mario ndjehej i fuqishëm se kishte 5 milion followers…”

“Ne kemi humbur vlera të vërteta siç është respekti për tjerin.

Kjo është një botë e komplikuar, ku e kemi të vështirë të flasim me njëri-tjetrin në fytyrë, ku të rinjtë strehohen lehtë edhe për një smartphone; shpesh i shoh që ulen në një cep dhe jetojnë me ato pajisje për orë të tëra në vend që të flasin me njerëzit. Ne jemi duke humbur pas këtyre paisjeve, marrëdhëniet njerëzore nuk ekzistojnë më, tani ne mendojmë vetëm për ndjekësit, followersat.

Për shembull, në kohën kur isha tek Siti unë kisha Mario Balotellin me vete. Ai ndjehej i gjithëfuqishëm vetëm sepse kishte 5 milion ndjekës dhe prandaj besonte se mund të bënte gjithçka.

Një ditë i thashë: “Mario, nuk e kupton që ndryshe nga unë, ti je një njeri i vetmuar?” dhe ai: “Zotëri por çfarë po thua? 5 milion ndjekës unë”.

Pastaj i shpjegova: “Mario, mund të kesh edhe 5 milion ndjekës, por nëse ti ngel në këmbë afër shtëpisë, askush nuk vjen të të marrë. Unë kam 3 miq të vërtetë, që nëse ngel në këmbë në mes të Alaskës, vijnë e më marrin direkt”.

Angelo Gregucci për Mario Balotellin

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...