E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Ngrihen dyshimet për ‘fatin’ e Titanikut, letra e 12-vjeçares huton ekpertët

Pas 105 vitesh është gjetur një shënim në një letër i shkruar nga Mathilde Lefebvre, e cila së bashku me tre vëllezërit motrën dhe nënën e tyre humbën jetën, kur u përmbys anija e Titanikut.

Mesazhi brenda shishes, e gjetur në breg të një deti ka ngritur dyshimet e shkencëtarëve dhe ekpertëve të hiistorisë, në lidhje me tragjedinë e Titanikut, shkruan Daily Mail.

Mathilde u zhduk së ​​bashku me 1,500 të tjerë pasi anija goditi një ajsberg në udhëtimin e saj të parë nga Southampton në 14 Prill. Sidoqoftë, mesazhi u la në një plazh në New Brunswick në 2017 dhe iu dha Universitee du Quebec a Rimouski për studim, por vetëm tani është bërë publike.

“Unë jam duke e hedhur këtë shishe në det në mes të Atlantikut. Ne do të arrijmë në Nju Jork për disa ditë. Nëse dikush e gjen, tregojini familjes Lefebvre në Liévin.”– shkruhej në letër.

Akademikët kanë konfirmuar se letra duket të jetë në përputhje me periudhën, megjithëse ka mosmarrëveshje nëse është apo jo autentike apo një mashtrim i prodhuar në kohën e fundosjes ndërsa gazetat kërkonin me padurim të shtypnin histori nga dëshmitarët ose ‘fjalët e fundit’ nga pasagjerët.

Shënimi është bërë publik, ndërsa akademikët bëjnë thirrje për cilindo që ka informacione të specializuara mbi Titanikun dhe pasagjerët e tij të paraqitet dhe të ndihmojë në provimin ose kontestimin e vërtetësisë së tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunoi kryebashkiakun e Selenicës, pranga 57-vjeçarit. Dalin dyshimet e para

Një 57-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Vlorës, pasi akuzohet se ka goditur kryetarin e Bashkisë së Selenicës, Pëllumb Binaj. Pas hekurave...

Shto ujë e shto…komisione

Nga: Skënder Minxhozi Lulzim Basha po përpiqet të krijojë një axhendë paralele me "Foltoren" e Sali Berishës, e cila po gërryen prej javësh jo vetëm...

Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për ngrohjen globale

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga "BBC News", tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar, se...

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...