E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Ministri gjerman kritikon UEFA-n për tifozët anglezë në Uembli

Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer ka kritikuar ashpër organin drejtues të futbollit evropian UEFA-n për lejimin e turmave të mëdha në ndeshjet e Euro 2020 mes pandemisë së koronavirusit.

Gjermania lejoi një numër të kufizuar tifozësh që të hyjnë në stadiumin e Mynihut, por Uembli i Londrës kishte mbi 40,000 fansa në fitoren 2-0 të Anglisë ndaj gjermanëve në raundin e 1/8-ave.

“Unë e konsideroj pozicionin e UEFA-s absolutisht të papërgjegjshëm,” tha Seehofer në një konferencë shtypi të enjten.

“Ne të gjithë e dimë që shmangia e kontaktit dhe disa rregulla higjienike janë thelbësore për të shmangur infektimet.”

Kur sheh imazhe të “njerëzve shumë afër me njëri-tjetrin” dhe “duke festuar fitoret me përqafime”, shtoi Seehofer, është “afër mendjes që kjo do të rrisë infektimet”.

Për gjysmëfinalet dhe finalet në Uembli, 60,000 spektatorë do të pranohen pavarësisht nga rritja e shifrave të koronavirusit në Britani për shkak të variantit Delta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...