E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Masakra e Zelandës së Re mund të kishte bilanc edhe më tragjik, si u ndalua autori

Sulmi terrorist në Zelandën e Re mund të kishte pasur shumë me tepër viktima. Dëshmitarët kanë pohuar se ka qenë një burrë ai që me guximin e tij u ka shpëtuar jetën dhjetëra personave të pranishëm, teksa i ka marrë armën nga duart një prej autorëve të masakrës.

Disa orë pasi 49 njerëz u qëlluan prej vdekje në dy xhamitë në Christchurch, dëshmitarët përshkruan se si një punonjës i ri në njërën xhami rrezikoi jetën e tij teksa u përpoq ta ndalonte personin që po qëllonte me armë.

I mbijetuari Syed Mazharuddin tha se ai po lutej me të paktën 60-70 njerëz në xhaminë Linwood, kur dëgjoi të shtënat.

Njerëzit filluan të ulërisnin kur autori u shfaq në hyrje, raporton Sky News.

“Në hyrje të xhamisë kishte të moshuar që po faleshin dhe ai nisi t’i qëllonte ata me armë. Ishte një grua që po thërriste për ndihmë dhe ai e qëlloi drejt e në fytyrë. Në atë moment ishte një djalë i ri i cili zakonisht kujdeset për xhaminë dhe ndihmon me parkim dhe sende të tjera, i cili pa një mundësi dhe ai u turr tek vrasësi dhe kapi armën e tij. Heroi u përpoq ta ndiqte… ai vrapoi pas tij, por kishte njerëz që prisnin atë në makinë dhe ai iku.”

Mazharuddin tha se një prej miqve të tij kishte vdekur në vendngjarje dhe një tjetër ishte duke u gjakosur rëndë, ndërsa ai u përpoq të kontaktonte shërbimet e urgjencës./ Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...