E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin se ai ka dështuar të ndalojë vrasjet dhe torturat e kryera nga luftëtarët vullnetarë islamikë të cilët u bashkuan me trupat e tij gjatë luftës së Bosnjës më 1992-1995.

Gjykata tha se Sakib Mahmulin, 68 vjeç, ishte fajtor për vdekjen e më shumë se 50 të burgosurve etnikë serbë në rajonet veri-lindore të Vozuçës dhe Zavidoviçit më 1995.

Viktimat u vranë nga anëtarët e grupit “El Mujahid”, një njësi famëkeqe e vullnetarëve islamikë kryesisht të huaj nga Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme, megjithëse kishte edhe nga disa vende perëndimore.

Gjykata tha se krimet e kryera nën vëzhgimin e Mahmulin përfshinin tortura ndaj robërve të luftës, disa prej të cilëve u plagosën dhe disa civilë. Mahmulin u arrestua në dhjetor të vitit 2015, por më pas u lirua me kusht.

Padia ndaj tij u ngrit më 7 janar të vitit 2016. Mahmulin është një nga zyrtarët e lartë të ushtrisë myslimane të Bosnjës që është dënuar për luftën e viteve 1992-1995 nga e cila mbetën të vdekur më shumë se 100.000 njerëz.

Avokatët e tij mbrojtës thanë gjatë gjykimit se ai “nuk kishte kontroll efektiv mbi njësinë”. Vendimi mund të apelohet. Shumica e luftëtarëve të huaj islamikë që iu bashkuan luftës në Bosnje u larguan pas përfundimit të saj./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...