E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Infektohen Lojërat Olimpike, dy rastet e para tek atletët në Tokio

Më pak se një javë para fillimit të Lojërave Olimpike, kanë dalë dy atletë e parë pozitivë për koronavirus në Fshatin Olimpik të Tokios, sipas agjencisë së lajmeve Kyodo.

Një ditë pasi një jo-sportist u bë personi i parë që doli pozitiv në Fshatin Olimpik, komiteti organizues i Olimpiadës së Tokios konfirmoi infektimin për herë të parë tek atletët. Agjencia citoi komitetin të thoshte se dhjetë pjesëmarrës olimpikë nga jashtë, duke përfshirë dy atletë nga fshati dhe një atlet tjetër që nuk po qëndronte në strukturë, rezultuan pozitivë për virusin.

Të Shtunën, komiteti tha se një rast i parë i koronavirusit ishte konfirmuar në Fshatin Olimpik pa dhënë ndonjë informacion se kush ishte pozitiv ose kombësinë e personit. Të gjithë hapat e nevojshëm u morën për të parandaluar përhapjen e infeksionit në mënyrë që të gjithë në fshatin e atletëve të ndiheshin të sigurt, tha Toshiru Muto, shefi ekzekutiv i komitetit organizues të Shtunën.

Që nga e Shtuna, pesë atletë kishin rezultuar pozitivë për virusin pas mbërritjes në Japoni. Ata janë izoluar në fshatin e atletëve së bashku me shokët e tyre dhe duhet të ndjekin rregulla të rrepta higjienike. Organizatorët dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) kanë bërë vazhdimisht përpjekje për të siguruar publikun dhe të pranishmit se ngjarja do të jetë e sigurt për të gjithë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...