E shtunë, 6 Mars, 2021
12 C
Tirana

Emiratet e Bashkuara do t’u ofrojnë shtetësi të huajve, ja kush përfiton

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë miratuar amendamentet që do ta mundësojnë ofrimin e shtetësisë për kategori të caktuara të investitorëve dhe profesionistëve, përfshirë mjekët, shkencëtarët, artistët, njerëzit e talentuar dhe familjet e tyre.

“Kabineti i EBA-së, gjykatat lokale dhe këshillat ekzekutivë do t’i nominojnë ata që i plotësojnë kushtet për shtetësi sipas kritereve të qarta që janë vendosur për secilën kategori”, tha kryetari i Dubait dhe nënpresidenti i Emirateve të Bashkuara, Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum.

Të huajt në këtë shtet zakonisht kanë viza që mund t’u vazhdohet afati për vetëm disa vite, dhe procesi është i lidhur me punësimin.

Vitin e kaluar, qeveria e zgjati afatin e sistemit të artë të vizave, me të cilin u jepet leje banimi për dhjetë vjet profesionistëve dhe specialistëve të caktuar.

Megjithatë, duke qenë shtet i varur nga shitja e naftës, ekonomia e Emirateve të Bashkuara Arabe është goditur nga pandemia e koronavirusit dhe çmimi i ulët i karburanteve, duke nxitur dhjetëra mijëra të huaj të largohen nga ky vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...