E mërkurë, 16 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Bufon e ka fituar Kupën me Enriko Kiezën, sonte luan finalen krah të birit

Ndeshja e fundit e Bufonit, dëshira për t’a mbyllur si i pamposhtur

Babë e bir, Xhixhi e ka fituar Kupën e Italisë me Enriko Kiezën, babanë e Federikos.

Nesër në mëngjes do të shohë vetën në pasqyrë dhe do të vërejë diçka. Imazhi do të jetë i njëjti si sot, megjithatë … ndonjë thinjë aty këtu, një rrudhë tek-tuk, ndonjë shenjë nga koha. Diçka do të ketë ndryshuar. Nesër Xhixhi Bufon do ta ketë luajtur ndeshjen e tij të fundit me fanellën e Juventusit. Ka shumë mundësi që Bufon të luajë sonte ndeshjen e fundit të jetës së tij dhe kjo gjë të bën përshtypje. Ky fakt i bën të gjithë të ndihen të vjetër. Xhixhi ka pritur që nga 1995-a, u largua një herë nga Juventusi dhe në fund të fundit, për të lamtumira e vërtetë ishte atëherë, në 2018-ën. Kjo do të jetë shtesa.

Xhixhi nuk është më fëmija që luante si mesfushor. Nuk është më as djaloshi që bënte shërbim vullnetar në një komunitet rehabilitimi dhe ndërkohë fitoi me Parmën ‘Kupën e Italisë 1999’ së bashku me Enriko Kiezën. Fakti që sonte mund të fitojë të njëjtin trofe me Federikon (nuk ka ndodhur kurrë) shpjegon gjithçka. Xhixhi nuk është më as njeriu që, dy ditë para finales së botërorit 2006, u tha shokëve të tij: “Do të vesh fanellën e verdhë (fanella e portierit) dhe do të ngre Kupën e Botës”. Tani ai është një 43-vjeçar që dëshiron të fitojë një Kupë Italie të fundit dhe ta përfundojë sezonin pa u mundur: kur luan ai, Juventusi ose fiton ose barazon./t.k/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Autogol, gola të anuluar dhe shtyllë, Franca ”gjunjëzon” Gjermaninë në Mynih

Përfundon supersfida e grupit F mes Francës dhe Gjermanisë. Gjermania e Lëv tronditet që në fillim të kampionatit europian. Skuadra e Didier Deshamps kaloi...

Pekini akuzon NATO-n për ekzagjerim të kërcënimit nga Kina

Kina ka akuzuar NATO-n se është duke shpifur për zhvillimin e saj paqësor, pasi liderët e aleancës kanë paralajmëruar për “sfida sistematike” që vijnë...

Biden shpall planin e parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm

Presidenti amerikan Joe Biden shpalli atë që ai e quajti plani i parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm. Në një deklaratë të martën,...

A mundet Basha të përjashtojë Berishën? Ja si përgjigjet Nishani

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Bujar Nishani deklaroi se kryetari i zgjedhur Lulzim Basha, nuk mund ta përjashtojë Sali Berishën nga grupi...

RENEA kontrolle në terren, vë me shpatulla pas murit disa persona në lokal

Forcat RENEA dhe FNSH kanë dalë sërish në terren mbrëmjen e sotme, në kuadër të aksionit për kapjen e personave të shpallur në kërkim,...