E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Tokio 2020/ 16 raste të reja në Olimpiadë, asnjëri prej tyre atlet

Organizatorët e Olimpiadës regjistruan 16 raste të reja në lidhje me lojërat koronavirus në raportin e tyre të mërkurën.

Asnjë atlet olimpik nuk ishte në mesin e të prekurve. Shifrat e fundit e kanë çuar totalin e testeve pozitive të lidhura me Olimpiadën nga 1 korriku deri në 169.

Deri më tani 17 atletë janë infektuar.

Më herët

Më pak se një javë para fillimit të Lojërave Olimpike, kanë dalë dy atletë e parë pozitivë për koronavirus në Fshatin Olimpik të Tokios, sipas agjencisë së lajmeve Kyodo.

Një ditë pasi një jo-sportist u bë personi i parë që doli pozitiv në Fshatin Olimpik, komiteti organizues i Olimpiadës së Tokios konfirmoi infektimin për herë të parë tek atletët. Agjencia citoi komitetin të thoshte se dhjetë pjesëmarrës olimpikë nga jashtë, duke përfshirë dy atletë nga fshati dhe një atlet tjetër që nuk po qëndronte në strukturë, rezultuan pozitivë për virusin.

Të Shtunën, komiteti tha se një rast i parë i koronavirusit ishte konfirmuar në Fshatin Olimpik pa dhënë ndonjë informacion se kush ishte pozitiv ose kombësinë e personit. Të gjithë hapat e nevojshëm u morën për të parandaluar përhapjen e infeksionit në mënyrë që të gjithë në fshatin e atletëve të ndiheshin të sigurt, tha Toshiru Muto, shefi ekzekutiv i komitetit organizues të Shtunën.

Që nga e shtuna, pesë atletë kishin rezultuar pozitivë për virusin pas mbërritjes në Japoni. Ata janë izoluar në fshatin e atletëve së bashku me shokët e tyre dhe duhet të ndjekin rregulla të rrepta higjienike. Organizatorët dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) kanë bërë vazhdimisht përpjekje për të siguruar publikun dhe të pranishmit se ngjarja do të jetë e sigurt për të gjithë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...