E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Zyrtari i BE-së merr mesazhe të qarta nga Rama e Basha: S’ka sinjale për dialog

Drejtori i Përgjithshëm për Zgjerim në Bashkimin Europian, Christian Danielsson, u shpreh kundër bojkotit të Parlamentit nga opozita. Pas takimit me kryeministrin Edi Rama dhe liderin e opozitës Lulzim Basha, Danielsson tha në një konferencë për mediat se bojkoti i Parlamentit nuk është në qasjen e vendeve demokratike.

“Parlamenti është thelbësor, duhet që të luajë rolin e vetë përgjegjës. Si rezultat, bojkoti i Parlamentit është diçka që nuk është në përputhje me këtë qasje. Dhe kjo nuk çon në dialogun kaq shumë të domosdoshëm në demokraci”, u shpreh zyrtari i BE.

I pyetur nëse gjatë takimeve që pati sot me kryeministrin Rama dhe kryedemokratin Basha, u dhanë sinjale për një dialog mes tyre për zgjidhjen e krizës, Danielsson tha: “Jo, nuk është se dëgjova një gjë të tillë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...