E martë, 19 Janar, 2021
8 C
Tirana

Zyrtari i BE-së jep porositë e radhës: Djegia e mandateve minon integrimin!

Në një prononcim për mediat, zyrtari i BE-së Christian Danielsson, e ka cilësuar si një fatkeqësi faktin se Shqipëria pak muaj para vendimit për çeljen e negociatave me BE-në ndodhet në një mungesë stabiliteti, dhe për këtë bëri përgjegjëse të dyja palët, qeverinë dhe opozitën.

“Është fatkeqësi që Shqipëria gjendet në pasiguri, dhe në mungesë stabiliteti. Pasiguria të tejkalohet në mënyrë urgjente. Të gjitha forcat politike të kryejnë veprime të përgjegjshme, për të dhënë rezultate në reforma.

Udhëheqja e përgjegjshme do ketë në dorë fatin e këtij vendi, dhe në tryezën e negociatave në BE. Edhe në takimet e sotme kam qenë shumë i qartë”, u shpreh Christian Danielsson.

Drejtori i Përgjithshëm për Zgjerimin në BE, u ndal edhe te vendimi i opozitës për djegien e mandateve. Për të, vendimi në fjalë minon rrugëtimin drejt integrimit në BE.

“Sa i përket opozitës, theksova se vendimi për djegien e mandateve në bllok minon seriozisht rrugëtimin e vendit në integrim, Parlamenti është shtylla e shtetit.

Nga ana tjetër edhe e drejta për të protestuar është element i rëndësishëm, por të jenë të paqme. Ata që janë përgjegjës të përmbahen e të mos të nxisin dhunë.

Nxitja e dhunës është shqetësim i madh për ne. Parlamenti është i domosdoshëm dhe duhet të luajë rolin e vet plotësisht, kjo është përgjegjësia e shumicës, por edhe opozitës”, u shpreh zyrtari i lartë i BE.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kim takon Tushën: Ke përgjegjësinë e shqyrtimit të çështjeve të rëndësishme

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kryetaren e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Vitore Tusha, e...

Marrëveshja me Shqipërinë/ Greqia zgjeron kufirin detar në Perëndim

Parlamenti grek vendos për zgjerimin e territorit ujor të Greqisë në Detin Jon, nga gjashtë në dymbëdhjetë milje detare. Këtij hapi i parapriu një...

Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka njoftuar të martën se nga COVID-19 kanë vdekur edhe 9 persona. Dy viktima janë shënuar në...

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...