E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zyrtare/Studentët sërish në protesta (letra)

Sot Këshillat Studentorë kanë dalë me një deklaratë zyrtare, ku nënvizojnë faktin se kërkesat e studentëve nuk janë plotësuar, dhe pritet të rikthehen në protestë. Deklarata në fjalë është firmosur nga të gjitha universitetet publike në vend.

Duke u nisur nga mosplotësimi i kërkesave të tyre, në deklaratë thuhet:

“Ne rikonfirmojmë një ndër kërkesat tona kryesore:
1. Rrëzimin e menjëhershëm të Ligjit të Arsimit të Lartë
2. Marrjen me seriozitet të plotësimit të të gjitha kërkesave tona

Ne jemi të vendosur që t’i shkojmë deri në fund kauzës tonë, duke paralajmëruar protesta të tjera sa i përket këtyre pikave, por edhe pikave të tjera”.

Po ashtu ata shprehen se do të kërkojnë takim urgjent me ministren e Arsimit, Besa Shahini.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...