E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Zyrtare: Stadiumi i Napolit do të quhet “Diego Armando Maradona”

Tashmë është zyrtare. Napoli ndryshon emrin e stadiumit “San Paolo” dhe që nga sot do të quhet ”Diego Armando Maradona”.

Komuna e Napolit pas mbledhjes së sotme vendosi për ndryshimin e stadiumit, një kërkesë e bërë nga tifozët, por edhe nga vetë klubi napoletan në nder të legjendës argjentinase të ndarë nga jeta një javë më parë.

Pas mbledhjes u vendos që stadiumi të quhet “Diego Armando Maradona”.

Deklarata për shtyp e Komunës së Napolit:

”Me një rezolutë të miratuar sot (shih foton) stadiumi u emërua pas Diego Armando Maradona. Rezoluta u propozua nga Kryetari i Bashkisë Luigi de Magistris, nga këshilltarja për toponiminë Alessandra Clemente dhe u nënshkrua nga i gjithë Këshilli i Qytetit, i cili u takua në Palazzo San Giacomo. Pak para mbledhjes së Këshillit, Komisioni Këshillëdhënës për Toponiminë e Qytetit kishte miratuar propozimin e Kryetarit të Bashkisë, Këshilltarit për Toponiminë Alessandra Clemente dhe Këshillit Bashkiak, duke emëruar stadiumin San Paolo me emrin Diego Armando Maradona me emrin Diego Armando Maradona Stadium.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dorëheqja e Ruçit/ Zheji: E largoi Rama

Artur Zheji: ''Rama konfirmon linjat e tija dhe të gjitha kundravajtjet që ka pasur brenda partisë i fshin. Ata që dolën në fund të...

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në Budva

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë...

Dikur garonte si burrë, sot grua, Laurel Hubbard pranohet në Lojërat Olimpike

Laurel Hubbard do të bëhet sportisti i parë transgjinore që do të garojë në Lojërat Olimpike pasi të jetë zgjedhur për ekipin e grave...