E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Zyrtare: Stadiumi i Napolit do të quhet “Diego Armando Maradona”

Tashmë është zyrtare. Napoli ndryshon emrin e stadiumit “San Paolo” dhe që nga sot do të quhet ”Diego Armando Maradona”.

Komuna e Napolit pas mbledhjes së sotme vendosi për ndryshimin e stadiumit, një kërkesë e bërë nga tifozët, por edhe nga vetë klubi napoletan në nder të legjendës argjentinase të ndarë nga jeta një javë më parë.

Pas mbledhjes u vendos që stadiumi të quhet “Diego Armando Maradona”.

Deklarata për shtyp e Komunës së Napolit:

”Me një rezolutë të miratuar sot (shih foton) stadiumi u emërua pas Diego Armando Maradona. Rezoluta u propozua nga Kryetari i Bashkisë Luigi de Magistris, nga këshilltarja për toponiminë Alessandra Clemente dhe u nënshkrua nga i gjithë Këshilli i Qytetit, i cili u takua në Palazzo San Giacomo. Pak para mbledhjes së Këshillit, Komisioni Këshillëdhënës për Toponiminë e Qytetit kishte miratuar propozimin e Kryetarit të Bashkisë, Këshilltarit për Toponiminë Alessandra Clemente dhe Këshillit Bashkiak, duke emëruar stadiumin San Paolo me emrin Diego Armando Maradona me emrin Diego Armando Maradona Stadium.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...