E diel, 29 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

Zylfie Haklaj zbardh mesazhet e Berishës që i dërgonte familjes së saj

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Verën e vitit 1997, flitej për rekrutimin e burrave nga veriu i vendit, për tu rreshtuar përkrah forcave të Gardës, për shtypjen e revoltave në qytetet e jugut. Zylfie Haklaj tregon mesazhet që Sali Berisha, i dërgonte nëpërmjet të afërmve të tyre. Protagonist kryesor shndërrohet djali i katërt i familjes, Fatmiri. Komiteti i Shpëtimit që ishte ngritur pas trazirave, e zgjedh Fatmirin Shef të Komisariatit të Tropojës në moshën 28-vjeçare. Ajo rrëfen se në atë kohë, Berisha dërgon forca nga Garda kryesisht Sokol Mulosmanin, kushëri i dajave të tyre, për të takuar Fatmirin, për ti kërkuar mbështetjen e tij. Por Fatmiri ka kundërshtuar.

“Sali Berishës i rrezikohet pushteti si president dhe dërgon forca nga Garda, kryesisht Sokol Mulosmanin, kushëri i dajave tonë, për të takuar Fatmirin, për ti kërkuar mbështetjen e tij. Dhe Fatmiri i thotë shprehimisht që as për Hamdiun nuk e bëjë këtë punë që të sulmoj jugun, vëllezërit e jugut për të mbrojtur karrigen e presidentit”, rrëfen Zylfie Haklaj.

Fatmiri nuk u mjaftua me kaq. Ai pengoi të niseshin drejt këtij misioni djemtë e tjerë tropojanë, që kishin vendosur ti përgjigjeshin pozitivisht thirrjes. Pas përplasjeve që kishin pasur me Sali Berishën, dikur mik i familjes, ata identifikoheshin si mbështetës të krahut të majtë. Zylfie Haklaj ka konfirmuar se vëllezërit e saj nuk kanë patur kontakt me Fatos Nanon, ndryshe nga çfarë ka pretenduar Berisha.

“Vëllezërit në kontakt me Fatos Nanon që thotë Berisha, kurrë s’kanë pasur kontakt me Fatos Nanon. As me udhëheqësit e lartë, Halili, vëllai ka jetuar në Tiranë, ka takuar udhëheqës por jo se ka pasur ndonjë shoqëri”, rrëfen Zylfie Haklaj, motra e Haklajve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Konkurrenti i ri i emisionit “Për’puthen” ndalohet nga policia (FOTO)

Pak ditë më parë, një tjetër konkurrent iu bashkua emisionit “Për'puthen”. Pas shumë komenteve, ai është rikthyer sërish në fokus pas një 'problemi' me...

Mos guxoni ta prekni Veton Surroin

Nga: Ben Andoni Me propozim të shoqatës “Anton Pashku”, në vitin 2015, publicistit dhe krijuesit Veton Surroi iu dha titulli i lartë honorifik “Nderi i...

Sapo kaloi koronavirusin, ndërron jetë papritur mjeku i njohur 

Bluzat e bardha janë më të rriskuara, si pasojë e pandemisë. Ndërsa ndodhen në krye të detyrës për të mbajtur në jetë pacientët e...

Kapitullimi i Gjermanisë s’duhet të jetë festë kombëtare e Shqipërisë

Nga: Kreshnik Spahiu Debati nëse Shqipëria është çliruar më 28 apo 29 nëntor tashmë është shndërruar jo veçse aspak profesional por dhe komik. Çdo vit...

Në nder të 108-vjetorit të Pavarësisë/Niagara në Kanada ndriçohet kuq e zi

Mbrëmjen e 28 nëntorit, Ujëvara e Niagarës ka marrë ngjyrat e flamurit kombëtar shqiptar. Lajmin e ka përcjellë Ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal...