E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Zvicra shton edhe 15 shtete në listën e vendeve të rrezikshme nga pandemia

Zvicra ka shtuar edhe 15 vende të tjera në listën e shteteve që vlerësohen si të rrezikshmërisë së lartë nga koronavirusi.

Gjatë një konference për mediat, autoritetet shëndetësore njoftuan se në listë janë shtuar edhe Bosnja me Malin e Zi. Ndërsa janë larguar nga lista shtete si Suedia dhe Bjellorusia.

Personat që vijnë nga shtetet në listë duhet të vetizolohen për dhjetë ditë. Kjo vlen edhe për shtetet e reja në këtë listë, edhe nëse ata kanë udhëtuar në këto shtete para futjes së shteteve në listën e kuqe.

Që një shtet të bëhet pjesë e kësaj liste, duhet që numri i infeksioneve të ketë qenë më i lartë se 60 për 100 mijë banorë, në dy javët e fundit.

Deri më tani, në listën e zezë të Zvicrës janë gjithsej 42 vende.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...