E hënë, 19 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Zv.kancelari austriak: E bëra të gjithën për t’i bërë përshtypje ruses tërheqëse!

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

E FUNDIT/ Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, viktima ende në rrugë

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pak minuta më parë në aksin Tiranë-Durrës, pranë Maminasit. Viktima ndodhet ende në rrugë. Durrës/Informacion paraprak Më datë 18.10.2020,...

Videoja e zv.kancelarit Heinz-Christian Strache ishte një goditje e rëndë për qeverinë austriake, e cila tanimë po detyrohet të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Presidenti austriak Alexander van der Bellen këtë të dielë sugjeroi që zgjedhjet të mbahen në shtator.

Në një filmim të fshehtë nga viti 2017, të publikuar vetëm së fundmi, Heinz-Christian Strache i premton një oligarkeje ruse mbështetje zgjedhore për tendera publikë.

Gruaja në video nga ana tjetër, ofrohet për të blerë një pjesë prej 50% të gazetës austriake Kronen-Zeitung dhe të ndryshojë qëndrimin e saj redaktues për të mbështetur Partinë e Strache-s.

Por çfarë justifikimi dha Strache për videon, gjatë fjalimit të tij të dorëheqjes?

JUSTIFIKIMI I STRACHE

Strache fajëson alkoolin e tepërt për deklaratat e tij në video ndërsa pranon se është sjellë si një “adoleshent”.

Strache tha se veprimet e tij ishin “idiote” dhe “të papërgjegjshme” dhe do të jepte dorëheqjen për të mos e dëmtuar më shumë qeverinë.

Por pavarësisht se videoja ishte shumë e qartë, Strache u ankua se ishte “viktimë e një sulmi politik” që kishte përdorur mjete ilegale.

Heinz-Christian Strache duke dhënë dorëheqjen

“Po, po isha nën efektin e alkoolit dhe po kjo është një histori me të dehur. Unë u tundova në një atmosferë intime, fola kur s’duhej dhe e teprova për çdo gjë dhe gjithçka.

Dhe po ajo që unë thashë, parë në dritë dhe me kthjelltësi, ishte katastrofike dhe e turpshme”, tha Strache.

Jo vetëm kaq, por Strache pranon se të gjitha këto i kishte bërë sepse donte t’i bënte përshtypje oligarkes ruse.

“Ishte qëndrimi tipik prej një macho-je të dehur, dhe PO, mbase doja t’i bëja përshtypje zonjës tërheqëse. U mburra si një adoleshent dhe veprova në mënyrë të turpshme mbi të gjitha.”, janë fjalët e zv.kancelarit austriak, siç citon Deutche Welle.

Strache vazhdoi më tej t’i kërkonte falje gruas, të cilën e quan “personin më të rëndësishëm të jetës”. Dorëheqja e Strache-s dhe skandali që e shoqëroi, detyruan kancelarin Sebastian Kurz të bënte thirrje për zgjedhje të parakohshme. /Hashtag.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...