E diel, 20 Qershor, 2021
28.5 C
Tirana

Zjarrvënie e qëllimshme në katedralen e ‘Notre Dame’? Zbardhet misteri (foto)

Pavarësisht shumë aludimeve, është hedhur dritë mbi shkakun e zjarrit në katedralen e ‘Notre Dame’ në Paris. Autoritetet franceze kanë dalë në përfundimin se zjarri që përpiu katedralen e famshme ishte aksidental, duke përjashtuar çdo mundësi kriminale, apo zjarrvënie të qëllimshme.

Gazeta franceze ‘Le Monde’ raportoi se zyra e prokurorisë së Parisit kishte hapur një hetim mbrëmjen e djeshme, mbi shkaqet e zjarrit në katedralen e Parisit. Pavarësisht nga akt-gjykimet fillestare, priten hetime të cilat i janë besuar Drejtorisë Rajonale të Policisë Gjyqësore, për t’u tërhequr përpara se të bëhen publike.

Në më pak se 24-orë nga djegia e Katedrales së Parisit, janë mbledhur rreth gjysmë miliardë euro për rindërtimin e “Notre Dame”. Miliarderët dhe bizneset kanë dhuruar shifra të mëdha parash, për të shpëtuar “një pjesë të historisë së Francës”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...

E gjithë bota ka nevojë për mbrojtje

Si mund të bëhen të disponueshme më shumë vaksina Covid-19?. Mjetet e rritjes së prodhimit janë më të rëndësishme se pronësia intelektuale, shkruan The...