E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje, Dendias paraqet në parlament projektligjin

Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias paraqiti në sesionin e sotëm parlamentar projekt-ligjin për zgjerimin e ujërave territoriale në detin Jon, deri në Kepin e Tainaros në Peloponez.

Projektligji, i cili përmban 5 nene do të ndjekë një procedurë të rregullt parlamentare për t’u votuar më 19 janar.

Kryediplomati grek theksoi se Greqia po zbaton të drejtën e saj për tu zgjeruar.

Qeveria i sugjeron delegacionit kombëtar ushtrimin e së drejtës së patjetërsueshme të vendit tonë për të zgjatur territorin në rajonin e Detit Jon dhe deri në Tainaro, nga 6 në 12 milje detare. Ky zgjerim do të rrisë sipërfaqen e sovranitetit kombëtar me 10,079 kilometra katrorë. Dhe nëse dikush merr parasysh hapësirën e krijuar nga mbyllja ligjore e gjireve sipas ligjit ndërkombëtar, ajo tejkalon 13,000 kilometra katrorë,” tha ministri Dendias.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...