E enjte, 4 Qershor, 2020
14 C
Tirana

Zgjedhjet presidenciale mes pandemisë së koronavirusit

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Pandemia e koronavirusit ka patur efektet edhe tek fushata presidenciale në Shtetet e Bashkuara.

Ajo që pritej të ishte një zgjedhje ideologjike mes politikave të ashpra të Presidentit Trump për imigracionin dhe politikave proteksioniste të tregtisë, përballë sfiduesit demokrat Joe Biden, që ka qëndrime më të moderuara dhe mbështet kujdesin shëndetësor, nuk ekziston më.

Analistët thonë për Zërin e Amerikës se zgjedhjet e këtij viti mund të jenë tërësisht një referendum mbi mënyrën se si presidenti ka trajtuar ekonominë dhe krizën e shëndetit publik të shkaktuar nga pandemia.

Ndërsa numri i vdekjeve nga koronavirusi sa vjen e rritet dhe miliona amerikanë kanë humbur vendet e punës, Presidenti Trump e ka zhvendosur fokusin e fushatës së tij nga periudha e begatisë tek drejtimi i një rimëkëmbje kombëtare. Norman Ornstein është me Institutin Amerikan Enterprise.

“Kjo nuk është ana e fortë e Donald Trumpit dhe ai ka qënë më përçarës se sa unifikues në atë front.”

Gjatë krizës së koronavirusit zoti Trump ka dominuar median me konferencat e përditshme të shtypit. Kritikët thonë se daljet televizive shpesh përdoren për të promovuar veten sesa për të dhënë informacione të dobishme.

Kjo qasje nuk duket të jetë popullore, ndërsa gjatë javëve të fundit ka rënë mbështetja për të.

Ai e ka kaluar përgjegjësinë për testimet tek shtetet, duke dhënë këshilla kontradiktore për rihapjen e ekonomisë si dhe ka promovuar trajtime të paprovuara dhe ndoshta të rrezikshme si ilaçi kundër malaries, hydroxychloroquine.

Specialitët e mjekësisë paralajmëruan të enjten kundër sugjerimit të presidentit se injektimi i dezifektantit mund të eleminonte virusin, duke e quajtur atë të rrezikshëm.

Ndërsa disa amerikanë kanë protestuar kundër vetizolimit që ka mbyllur biznese, zoti Trump i inkurajoi disa në rrjetin Twitter.

Lexo edhe :   Itali/ Ulet sërish numri i viktimave, bilanci për 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Gjurmimi i të infektuarve/ Nga 8 qershori në Itali hyn në përdorim aplikacioni ‘Immuni’

Ditë më pas, ai kritikoi guvernatorin e Xhorxhias për zbutjen e kufizimeve para kohe. Matt Grossman është profesor i shkencave politike në Universitetin shtetëror të Miçiganit.

“Është një taktikë e zakonshme e presidentit për të fajësuar të tjerët dhe përpjekjet për të marrë meritat për arritjet, si dhe duke lënë njerëzit e tjerë të marrin përgjegjësitë për pengesat.”

Presidenti ka ngrirë për 60 ditë procesin e imigracionit. Ai ka fajësuar keqinformimin nga Kina për përhapjen e virusit në Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë mbështetja për kandidatin demokrat për president Joe Biden është rritur edhe pse është zvogëluar mbulimi mediatik i fushatës së tij dhe janë anuluar tubimet publike.

Ky mund të jetë edhe plani i tij, thotë analisti Matt Grossmann.

“Ka një logjikë që të menjahohet dhe të lërë presidentin të bjerë.”

Analistët thonë se përvoja e zotit Biden në qeveri dhe në menaxhimin e shpëthimit të Ebolës gjatë administratës së Presidentit Obama, i kanë shtuar shanset e tij për zgjedhje. Norman Ornstein është me Institutin Amerikan Enterprise.

“Duke patur parasysh atë që shohim, se si vepron administrata e zotit Trump, kjo do të jetë në avantazhin e zotit Biden. Por kjo nuk do të thotë se e ka të sigurtë zgjedhjen.”

Shansi politik për zotin Trump mund të duket në horizont nëse para zgjedhjeve zvogëlohet shkalla e infektimit dhe ekonomia fillon të përmirësohet.

Por një valë e dytë, e parashikuar nga specialistët, dhe mbyllja e vendit në vjeshtë, mund të rrisin përspektivat për zotin Biden. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Abuzuan me 13-vjeçaren në Kavajë, Apeli jep dënim të lehtësuar për 7 të rinjtë

Gjykata e Apelit në Durrës ka vendosur masën “dënim alternativ”, për 7 të miturit të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth 1 vit e...

Yuri Kim tha se “topi” është në fushën e Bashës, reagon Kryetari i PD

Pak më herët, Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, tha se “topi” është në fushën e Bashës, sa i përket arritjes së një...

Zgjedhorja/ Kim: Progres i jashtëzakonshëm, topi në fushën e Bashës

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim deklaroi para mediave se është bërë progres i jashtëzakonshëm për Reformën Zgjedhore. Ndër të tjera, ajo theksoi se...

SHBA-ja pritet të ndalojë fluturimet e pasagjerëve nga Kina

Shtetet e Bashkuara pritet të ndalojnë fluturimet për pasagjerë nga Kina prej 16 Qershorit, duke shënuar kështu hapin e fundit të rritjes së tensioneve...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...
WhatsApp KONTAKTO TT