E hënë, 6 Prill, 2020
11 C
Tirana

Zgjedhjet parlamentare në Sllovaki, fiton partia opozitare

Lexo edhe ...

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Janë mbajtur ditën e djeshme zgjedhjet parlamentare në Sllovaki.

Partia opozitare (OLaNO) ka fituar zgjedhjet parlamentare me një fitore të jashtëzakonshme.

Udhëheqësi i OLaNO, Igor Matoviç e bazoi fushatën e tij tek vrasja e Jan Kuciak dhe të fejuarës së tij, duke nxitur kështu edhe zemërimin e qytetarëve ndaj partisë qeveritare.

“Ne do të përpiqemi të krijojmë qeverinë më të mirë që Sllovakia ka pasur ndonjëherë, me ndihmën e liderëve të tjerë të opozitës demokratike”, u tha Matoviç gazetarëve pasi u njoftuan rezultatet e sondazhit.

“Ishte vdekja e Jan Kuciak dhe Martina Kusnirova që zgjoi Sllovakinë”, shtoi ai.

Kryeministri në largim, Peter Pellegrini pranoi humbjen pasi rezultatet zyrtare të pjesshme treguan se OLaNO tejkaloi të majtën e tij populiste, Smer-SD me gjashtë përqind të votave.

“Urime për fituesin e zgjedhjeve, shëndet të mirë, fat të mirë”, i tha Pellegrini Matoviç, duke shtuar se “ai ka një marketing të mirë, por ne do të jemi të interesuar se si ai do t’i trajtojë punët në zyrën e tij”.

OLaNO mori 24.87 përqind të votave, ndërsa partia qeverisëse Smer-SD mori vetëm 18.73 përqind të votave. Ndërkohë partia konservatore “Ne jemi Familja” shënoi 8.34 përqind, “Liria dhe Solidariteti liberal” (SaS) fitoi 5.67 përqind dhe bashkëjetuesi liberal “Për Popullin” i ish-presidentit Andrej Kiska mori 5.43 përqind të votave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT