E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Zgjedhjet në SHBA, 1.2 milionë amerikanë kanë votuar deri tani

Më shumë se 1,2 milionë amerikanë kanë votuar tashmë për të zgjedhur presidentin amerikan. Thuajse 800 mijë vota janë hedhur në shtetet ku vlerësohet se gara do të jetë më e nxehtë.

Vetëm në Karolinën e Jugut dhe Uiskonsin kanë votuar mbi 500 mijë persona, rreth çereku i atyre që kanë kërkuar një fletë votimi.

Këto vota janë një pjesë e vogël e totalit të votave që dy kandidatët do të marrin, pasi në zgjedhjet e vitit 2016 votuan 130 milionë persona në total.

Deri tani, 30 milionë fletë votimi janë kërkuar për t’u plotësuar e dërguar me postë, ndërsa 43 milionë të tjera mendohet të dërgohenDo

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...