E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Zgjedhjet/ Maliqi thirrje për protesta: Uragani popullor duhet të vërshojë

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, u fituan nga Partia Socialiste e cila siguroi 74 mandate dhe do të vijojë drejtimin e vendit në mandatin e tretë.

Por, opozita nuk e ka pranuar humbjen duke i cilësur zgjedhjet sit ë manipuluara, dhe kanë dërguar ankimmet e tyre në lidhje me procesin zgjedhor, ku kërkojnë përëritje të zgjedhjeve ose rinumërim në disa qarqe.

Deputeti Lefter Maliqi, i cili ishte kandidat i LSI në qarkun e Beratit, nuk mundi të sigurojë votat e nevojshme për të fituar mandatin.

Ai ishte ndër të parët politikanë të opozitës, i cili u shpreh se nuk do t’I njohë këto zgjedhje. Madje, ai ka kërkuar sot nga populli shqiptar që të ngrihet në revilucion demokratik dhe protesta massive, pasi në të kundërt, do të duhet të pranojnë sundimin e krimit dhe mafien qeveritare.

 ”Largoni Diktatorin sot neser do jetë vone.Ose te ngrihemi, ose te pranojme diktaturen; ose revolucion demokratik, ose te pranojme masakren e elektorale; ose protesta masive, ose te pranojme sundimin e krimit, oligarkeve, bandave dhe mafies qeveritare. Ose uragani popullor te vershoje te marre perpara makinerine e miliona eurove qe blen votat, dinjitetin, te ardhmen e Shqiptareve, ose te heshtim para krimit, korrupsionit, kapjes se institucioneve. Mos bli,mos merr sherbim nga asnje kompani qe ndihmon ne instalimin e diktatures,bojkoto bizneset e oligarkeve.Ose liri e demokraci, ose nenshtrim. Koha nuk pret! Reago, ngrihu, ose hesht e ik!’’, shkruan Maliqi në rrjetin social, Facebook.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Turqi-Uells 18:00, Turqia pret reagim, ndeshja e fundit mes tyre 6-4

18:00: Turqi - Uells (Grupi A, Baku) Turqia u shkërmoq nga Italia në Romë të premten, për një pjesë të madhe të ndeshjes e mbyllur...

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut/KPK shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK shpalli të mërkurën vendimin e shkarkimit nga detyra për prokuroren e Tiranës, Alketa Zifla. Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar...

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...