E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Zgjedhjet/ Ja sa vota morën kandidatët e PS, PD dhe LSI

Nga: Renato Çaushi

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, përfunduan me fitoren e Partisë Socialiste, e cila arriti që të fitonte 74 mandate, duke siguruar qeverisjen e vetme për 4 vitet e ardhshme.

Opozita në total mori 63 mandate, nga të cilat 59 Partia Demokratike dhe koalicioni ”Aleanca për Ndryshim”, dhe 4 nga Lëvizja Socialiste për Integrim.

Supriza e këtyre zgjedhjeve ishte Partia Social Demorkate e udhëhequr nga Tom Doshi, e cila mori 3 mandate, duke u konfirmuar si forca e katër politike në vend.

Këto zgjedhje kishin dhe një risi, pasi përveç partisë, mund të votohej edhe kandidati për deputet, i cili edhe pse mund të mos renditej në listën fituese, mund të shkonte në Kuvend nëse thyente herësin.

Vetëm 4 prej tyre mundën ta realizonin këtë, të cilët ishin Fatmir Xhafaj, Gramoz Ruçi dhe Ornaldo Rakipi nga PS, si dhe Luçiano Boçi nga PD.

Por, sa vota arritën të merrnin 140 kandidatët e këtyre forcave politike?

Partia Socialiste, 74 mandate

Kandidatët e PS në qarkun e Tiranës

Kandidatët e PS në qarkun e Durrësit

Kandidatët e PS në qarkun e Elbasanit

Kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Kandidatët e PS në qarkun e Shkodrës

Kandidatët e PS në qarkun e Lezhës

Kandidatët e PS në qarkun e Dibrës

Kandidatët e PS në qarkun e Vlorës

Kandidatët e PS në qarkun e Fierit

Kandidatët e PS në qarkun e Beratit

Kandidatët e PS në qarkun e Korçës

Kandidatët e PS në qarkun e Gjirokastrës

Partia Demokratike – Aleanca për Ndryshim, 59 mandate

Kandidatët e PD në qarkun e Tiranës

Kandidatët e PD në qarkun e Durrësit

Kandidatët e PD në qarkun e Elbasanit

Kandidatët e PD në qarkun e Kukësit

Kandidatët e PD në qarkun e Shkodrës

Kandidatët e PD në qarkun e Lezhës

Kandidatët e PD në qarkun e Dibrës

Kandidatët e PD në qarkun e Fierit

Lexo edhe :   Edith Harxhi: Hyj në garë jo si grua, por me besim tek meritokracia

Kandidatët e PD në qarkun e Vlorës

Kandidatët e PD në qarkun e Beratit

Kandidatët e PD në qarkun e Korçës

Kandidatët e PD në qarkun e Gjirokastrës

Lexo edhe :   Zgjedhjet në PD/ Basha: T'i japim një përgjigje të qartë regjimit Rama-Doshi

Lëvizja Socialiste për Integrim, 4 mandate

Kandidatët e LSI në qarkun e Tiranës

Kandidatët e LSI në qarkun e Durrësit

Kandidatët e LSI në qarkun e Elbasanit

Kandidatët e LSI në qarkun e Shkodrës

Kandidatët e LSI në qarkun e Kukësit

Kandidatët e LSI në qarkun e Dibrës

Kandidatët e LSI në qarkun e Vlorës

Kandidatët e LSI në qarkun e Fierit

Kandidatët e LSI në qarkun e Beratit

Kandidatët e LSI në qarkun e Korçës

Kandidatët e LSI në qarkun e Gjirokastrës

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...