E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Zgjedhjet e reja në Kosovë, Kurti: Jemi gati që të marrim drejtimin e qeverisë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për mos vlefshmërinë e votën e deputetit Etem Arifi.

Kurti tha se shpallja e ditës së zgjedhjeve të reja në Kosovë duhet që të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur.

Ai shprehet i bindur se do të marrë drejtimin e qeverisë së re dhe se është gati që të nisë punën si Kryeministër.

“Gjykata ka folur dhe ndërsa ne po presim vendimin përfundimtar, nuk duhet të vonohet shpallja e zgjedhjeve të reja për të rivendosur legjitimitetin në qeveri. Nga menaxhimi i pandemisë në rindërtimin e ekonomisë dhe reformimin e sistemit tonë të drejtësisë, ne kemi shumë punë për të bërë, por ne jemi gati,” shkruan Kurti në rrjetin social, Twitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...