E enjte, 25 Nëntor, 2021
7.5 C
Tirana

Zgjedhjet e PD në 2013-ën, Patozi: Nuk pati garë, fituesi u paracaktua

Kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi ka rikujtuar deklaratën e tij të dhënë në vitin 2013, pas zgjedhjeve të brendshme në Partinë Demokratike, ku do përcaktohej kreu i ri i kësaj force politike.

Në videon e publikuar në rrjetin social, Facebook, Patozi në një intervistë asokohe në ‘Top Story’, deklaroi se fitorja e Lulzim Bashës ishte e paracaktuar, pasi mes tij dhe Sokol Olldashit nuk pati garë reale.

Sipas Patozit, përgjegjësia kryesore për këtë gabim historik i takon Sali Berishës, i cili duhet të ishte garanti i një procesi të drejtë e të ndershëm.

Për këtë arsye, Patozi dha dorëheqjen e tij si nënkryetar i PD-së, dhe nga të gjitha funksionet e tjera, duke i dhënë jetë partisë së re që sot ai drejton.

Patozi mendon se me drejtimin e Bashës, përfaqësimi i demokratëve ka mbërritur në një gjendje dëshpëruese.

Postimi i Patozit në Facebook

1-ZGJEDHJET NE PD, NUK PATI GARË DHE FITUESI U PARACAKTUA

Korrik 2013. Astrit Patozi dorëhiqet nga të gjitha postet partiake, pas denoncimit të procesit të zgjedhjes së kryetarit të PD në emisionin Top Story të Sokol Ballës në Top Channel. Ai deklaron se fitorja e Lulzim Bashës ishte e paracaktuar dhe mes tij dhe Sokol Olldashit nuk pati garë reale, pasi njëri u trajtua si i nënës, kurse tjetri si i njerkës.

Sipas tij, përgjegjësia kryesore për këtë gabim historik i takon Sali Berishës, i cili duhet të ishte garanti i një procesi të drejtë e të ndershëm.

Kjo shkaktoi nje frakturë të panevojshme në PD, të cilën Basha erdhi duke e thelluar me kalimin e viteve, deri sot që po flasim, kur përfaqësimi i demokratëve ka mbërritur në një gjendje dëshpëruese.

 

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...