E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shkëlqim Hajdari: Emigrantëve duhet t’i krijohet mundësia e votës

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari ka folur mbi zgjedhjet e ardhshme parlamentare, duke thënë se ato do të nxjerrin në pah një problem të madh.

I ftuar në studion e News24, Hajdari tha se gjysma e votuesve shqiptarë të cilët janë jashtë shtetit, nuk do kenë mundësi sërish të votojnë.

Sidoqoftë, Hajdari shprehet besimplotë se në zgjedhjet e ardhshme lokale apo parlamentare, votimi i emigrantëve shqiptarë do të jetë një çështje e zgjidhur.

“Populli shqiptar është vital. Ky popull të shikon në dritë të syrit dhe reagon në momentin kur arrin ‘aty ku nuk mban më’. Listat do hapen sepse desh publiku shqiptar, i cili gjeti shtigje që zërin e vet ta çonte aty ku sot po diskutohen për t’u hapur listat. Sigurisht, publiku shqiptar është i qartë, kërkon një reformë akoma më të thellë demokratike në Shqipëri. Në mënyrë që lidershipi politik të mos jetë kaq i fortë, i cili të diktojë në maksimum jetën politike brenda forcës së vet politike dhe nesër në mazhorancë. Jam i bindur se të gjithë ata që kanë kërkuar ringritjen e demokracisë në Shqipëri, janë në të drejtën e tyre për të shpresuar që këto zgjedhje do të nxjerrin problematika të tjera. Jam i bindur se këta do të nxjerrin problematikën e madhe, të jashtëzakonshme, që nuk mendoj se do ta zgjidhin dot. Domethënë pjesëmarrjen e shqiptarëve në zgjedhje, pasi gati gjysma e votuesve shqiptarë është jashtë shtetit. Unë dëshiroj shumë që atyre t’i krijohet mundësia të votojnë, por siç duken punët, vështirë do ta kenë. Por në zgjedhjet e ardhshme, qofshin ato lokale ose parlamentare, nuk ka për të pasur politikan në Shqipëri që të sabotojë votimin e njerëzve tanë që janë jashtë shtetit”, tha ai.

Lexo edhe :   Çfarë do të sjellin partitë e reja në jetën politike?
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...