E shtunë, 28 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi: Luftojmë për vend nderi, Bashën e shoh si rival

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Kryetari i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka komentuar zgjedhjet e 25 prillit dhe sfidat e partisë së tij vitin e ardhshëm.

Patozi i është përgjigjur akuzave se është ”kukull e Ramës” duke thënë se ai dhe të larguarit nga PD e pranuan fatin e 2017, duke pasur dy mundësi, ose pensionimin ne shtëpi ose të merreshin me politikë kundër PD.

Ai garanton se Bindja Demokratike është opozitë dhe madje dy hapa më djathtas se PD, teksa shton se Bashën e sheh si rival në zgjedhjet e 25 prillit.

Po ashtu ai zbulon objektivat, duke theksuar se BD lufton për vend nderi ndërsa shton se në rast se opozita e sotme nuk do të kishte mentalitet të vjetër, nuk do të krijoheshin as partitë e reja sot nga ish-përfaqësues të saj.

”Pashë që partia që unë kam përfaqësuar madje në nivele të larta, është në një stad të rëndë, në një mendësi staliniste. është më keq se gjithë të tjerat, më keq se qeverisja, si mentalitet stalinist. Për fat të keq PS sot në pushtet ka njëmijë gjynahe, por nuk e ka këtë. Njësoj si ti thoshte Metës ca ke ti me ne se je socialist. Kurse për ne thotë se ose vdisni në shtëpi, me pension, ose jeni me ne. Ne pranuar fatin e 2017. Kishim dy rrugë, ose të merreshim me politikë por kundër PD, jo thjesht se na përjashtoi, por se koncepti që kemi ne për politikën me atë që po ndodh. Aty mungon çdo normë bashkëjetese në një organizatë politike. Ose do rrinim në shtëpi, ose do bënim projekt të ri. Më e vështirë si sfidë kj oe dyta, por është zgjedhje jonë. Askush prej nesh, të paktën flas për përfaqësuesit e Bindjes Demokratike. Mund të themi që jemi të bindur në sukses. Ne suksesin e shohim tek rrethanat që janë krijuar, me qëndrimin e shqiptarëve ndaj tre partive.

E para ne jemi opozitë, kjo është zgjedhje. Fakti që kemi dalë në fushën e meidanit, ishim në zgjedhje, jemi prap zgjedhje. Dy mundësi ka, ose do jemi qeveri, ose opozitë.
Ne jemi opozitë e qartë. Por jemi ndryshe nga opozita e Bashës dhe Kryemadhit. Kjo është zgjidhje. Thotë se nëse dalim ne, Basha humb vota, kujt po i intereson. Unë e shoh si rival.
Luftojmë për vend nderi. Duam të jemi forcë. Ne jemi të ndryshmit e vetëm në fushë sot. Ka tre alternativa të konsumuara Shqipëria sot, qeveria e korruptuar e skandaloze e Edi Ramës, dhe opozita e kompromentuar e Bashës dhe Kryemadhit.
Këto janë, ne do të tentojmë, disa forca bashkë, ose disa veç e veç, do të tentojmë t’i japim vendit një alternativë të tretë. E kam pasur qëndrimin që në 2013. Kam fajësuar Sali Berishën për zgjedhjet brenda partisë, si garanti që u bë me një nga garuesit. Kam vazhduar linjën time, kam kërkuar brenda PD për reformë të brendshme, kërkonim reformë të jashtme.

Kam kërkuar të kandidoj përballë Bashës, por m’u mohua, nuk m’u plotësua.
I kërkova Bashës të pajtohemi. U bë lëvizja për ringritjen e PD. I hodhën dorën e bashkëpunimit Bashës, e hodhi në koshin e plehërave. Partitë kpara zgjedhjeve krijohen, se nuk krijohen kështu. Unë në të gjitha qëndrimet e mia kam qenë i drejtpërdrejtë. Jam dhe kam një koherencë që i qëndroj çdo fjalie. Gabimet e mia më të mëdha kanë qenë kur heshtja. Por kur flisja thoja të vërteta, dhe do i mbroj derisa të merrem me këtë zanat. Gjithë ideja është partitë e reja për shkak të opozitës së vjetër. Në se opozita nuk do ishte e vjetër në mentalitet, nuk do ishin këto parti të reja. Këta nuk pranojnë që kam bërë dy hapa më djathtas se PD. Pse thotë ndonjë nga PS që iku Meta pse na i bën ky këtë? Kam 8 vite që u them, 0 çuna mos hyni në atë derë, mor trima, dhe tani thonë çfarë bën ky. Kemi një projekt të ri dhe duam ta provojmë. ”– tha Patozi në ‘Real Story’.

Lexo edhe :   Mediu: Të bashkohemi dhe të ndeshemi me grupet kriminale të Ramës
Lexo edhe :   Mediu: Të bashkohemi dhe të ndeshemi me grupet kriminale të Ramës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I veshur kuq e zi/ Publikohen fotot e rralla të komandantit, Adem Jashari

Komandanti legjendar i UÇK-së, Adem Jashari nëse do të ishte gjallë, sot do të festonte ditëlindjen, në 28 Nëntor, datë në të cilën gjithë...

Tërmeti/ Ahmetaj: Familja e fundit e dëmtuar hyn në shtëpi në vitin 2022

Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj, ka thënë se brenda majit 2021, të gjitha shtëpitë individuale të qytetarëve që u dëmtuan nga tërmeti...

Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

Ditën e djeshme, media austriakë“Der Standard” bëri më dije se astetet e shtetit shqiptar nëpër botë kanë nisur të sekuestrohen për shkak se qeveria...

Lidhja socialiste e fshatit tonë dhe Veton Surroi

Nga: Mark Marku Veton Surroin e lexoj me ëndje sa herë e diktoj një shkrim të tijin në media, për stilin elegant, analizën e shtruar,...