E shtunë, 11 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Zgjatet fasha e orarit/ Ja çfarë ndalohet me urdhrin e ri nga e premtja në të hënë

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Mbahej si muze prej 80 vitesh, gjykata merr vendimin e papritur për “Aya Sofia” në Stamboll

Gjykata vendosi sot që ta kthejë ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll në një xhami. Ndërtesa kishte më shumë se 80 vite që mbahej si...

Nga sot e në vijim, të gjitha dyqanet ushqimore, farmacitë dhe bankat do jenë të hapura nga ora 05:00 deri në 17:30 të pasdites. Po kështu është zgjatur edhe koha për të bërë pazar. Qytetarët mund të bëjnë pazar në një hapësirë kohore prej 90 minuta në ditë. Këtë kohë mund ta shfrytëzojnë për shpezat e ditës, vetëm nëse janë të pajisur me një autorizim. Në të kundërt policia vepron me forcën e ligjit, duke i gjobitur.

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se kush shkel rregullat e karantinimit, dënohet jo vetëm me një gjobë prej 700 mijë lekësh, por rrezikon deri në 10 vjet heqje lirie. Sipas tij, nëse thyerja e karantinimit shkakton pasoja të rënda për shëndetin ose jetën e njerëzve, dënohet me burg nga 3 deri në 10 vjet. Por, nëse nga thyerja e karantinës shkakton vdekjen e personit tjetër, dënimi mund të shkojë nga 5-15 vite burg. Pritet që këto ndryshime në kodin penal dhe rrugor të miratohen në seancën plenare të datës 16 prill.

Lexo edhe :   “Pacientë të rinj me simptoma të rënduara”, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë (FOTO)

Këto ndryshme të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë janë paralajmëruar më herët edhe nga kreu i qeverisë, Edi Rama. Bie në sy zgjatja e ndalim qarkullimit të qytetarëve dhe çdo lloj mjeti në fundjavë, duke filluar nga e premtja, në orën 17:30 deri të hënën në orën 05:00 deri në një urdhër të dytë.

Gjatë kësaj fashe orari, në fundjavë nuk do të lejohet asnjë lloj biznesi hapur, as farmacitë, marketet apo bizneset e tjera që lejohen të hapura gjatë javës nga ora 05:00-17:30.

Përjashtim nga urdhri bëjnë vetëm transporti i mallrave, policia, urgjenca, mediat dhe shërbimet delivery.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Basha gënjeu shqiptarët për listat e hapura”/ Hajdari nxjerr pamjet

Deputetja Rudina Hajdari deklaron se kreu i PD-së, Lulzim Basha, po gënjen shqiptarët në lidhje me listat e hapura. Në një konferencë për mediat, Hajadari...

Pandemia/ Rezulton pozitiv kryetari i PD-së në Roskovec

Kryetari i PD-së në Roskovec, Gëzim Caushi raportohet të ketë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Abcnews.al, prej 10 ditësh Caushi ka shfaqur simptoma të tilla...

Vuçiç: S’kam frikë nga protestuesit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, shprehet se nuk shqetësohet se mund të humbasë pushtetin politik mes protestave masive që kanë shpërthyer në Beograd. Sipas Vuçiç,...

Listat e hapura, moment progresiv për qarkullimin e elitave

Nga Spartak Ngjela  l. Kthimi i Ramës në kërkesën për listat e hapura është moment progresiv, në funksion të qarkullimit të elitave në Shqipëri. Ligji elektoral i...

Nis dhënia e granteve në Durrës, Rama tregon episodin me kryebashkiaken

Kryeministri Edi Rama bën me dije se ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës. Kreu i qeverisë...