E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
7 C
Tirana

Zeqo: Shqipëria, xhungla e korrupsionit. Rinia, shpresa e së ardhmes

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Intervistoi Marsela Sinani

Akademiku Moikom Zeqo mbetet shpresëplotë se e ardhmja e Shqipërisë do jetë më e ndritur, pasi rinia të zëvendësojë klasën politike aktuale, për të parë një dritë në fund të tunelit.

Në një intervistë ekskluzive për “Tirana Today”, ish-deputeti ka kritikuar ashpër drejtuesit e politikës në Shqipëri, se kanë ndërtuar rend oligarkik të korruptuar që po shkatërrojnë vendin.

Mjaft i drejtpërdrejtë në qëndrimin e tij, duke bërë një paralelizëm me situatën në Kosovë, shkrimtari e njëkohësisht publicisti Zeqo shprehet se në Shqipëri politika grindet me qytetarët.

Këta të fundit ndjehen të pasigurtë, duke zgjedhur që të braktisin vendin. Një fenomen ky që po lë gjurmë të thella në vend. Moikom Zeqo teksa pasqyron pa frikë realitetin në Shqipëri, e cilëson atë si mbytës, ku individi është i pashpresë, pasi është i sunduar nga pushteti.

Lexo edhe :   Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Ai deklaron më tej për “Tirana Today” se sjellja e politikanëve paraqet haptazi degradimin e klasës politike. Duket se në këtë vend, sipas tij, çdo plagë është bërë e pashërueshme.

Por pavarësisht kësaj gjendje, arkeologu është optimist se pasi timonin e institucioneve ta marrin të rinjtë, Shqipërinë do ta presin ditë të bardha. Propozimi i tij është për të shporrur kastën e vjetër politike, të cilët janë fajtorët kryesorë për gjendjen e rëndë politike dhe ekonomike.

TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

"Tani, për herë të parë që me fillimin e pandemisë zgjohen shpresat për një të ardhme më të mirë," shkruan kryeekonomistja e OECD, Laurence...

Hetimet për vdekjen e Maradonës, zemra i peshonte dy herë më shumë se normalja

Teksa sot bëhen një javë pas vdekjes së Maradonës, pritet që të bëhen analizat e mostrave të urinës, gjakut dhe zemrës të marra gjatë...

Panik në Durrës/ Përfshihet nga flakët kati i 6-të i një pallati

Në orët e para të ditës është përfshirë nga flakët kati i gjashtë i një pallati në Durrës. Burimet bëjnë me dije se flakët...

Britania e Madhe shtrëngon masat, rikthen sistemin e vizave nga 1 janari

Britania e Madhe rikthen sistemin e vizave, si një masë kundër migracionit në territorin e saj. Këto masa të forta do të hyjnë në...

Pesë avokatë do mbrojnë ish-presidentin Hashim Thaçi në Hagë

Hashim Thaçi u arrestua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 5 nëntor, dhe u transferua në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara...