Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë

Zelanda e Re është tronditur nga një tërmet me magnitudë6.6 në brigjet e saj lindore, vetëm disa ditë pasi një varg tërmetesh në të njëjtin rajon shkaktoi frikë për cunami dhe evakuime masive.

Një seri lëkundjesh u regjistruan të martën në mëngjes, katër ditë pasi dy tërmete të fuqishme shkaktuan evakuime përgjatë një shtrirje 100 milje të bregdetit të vendit.  Më i rëndësishmi ishte një tërmet me një madhësi 6.6 të regjistruar në 7.36 të mëngjesit, shkruan Daily Mail.

Të premten, një tërmet me madhësi 7.3 u regjistrua në 2.27 të mëngjesit në lindje të ishullit të Veriut, para se një dridhje tjetër 7.4 ballë të regjistrohej pranë Ishujve Kermadec katër orë më vonë.

Banorëve që jetonin përgjatë bregut detar prej 100 miljesh u tha që të largoheshin për në tokë ose të kërkonin tokë të lartë pas tërmetit të parë, me zyrtarët lokalë që parashikuan një tsunami dhe një kërcënim të vazhdueshëm të ‘valëve të paparashikueshme’.

Tërmeti i dytë goditi më larg nga kontinenti dhe ujërat e larta ishin parashikuar vetëm për banorët që jetonin brenda një distancë 40 milje përgjatë bregdetit në veri të Auckland.

Tërmeti i parë ishte gjithashtu shumë më dramatik për banorët në Ishullin e Veriut, të cilët përshkruan një ‘lëkundje shumë të gjatë’ dhe shtëpi që lëshonin ‘tinguj plasaritjeje’ në një dridhje për të cilën disa menduan se kishin zgjatur për aq kohë sa një minutë, por kishte asnjë raport i menjëhershëm i viktimave.