E shtunë, 25 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

ZDF-ja gjermane: Shqipëria është Kolumbia e Europës

Mafia shqiptare, tepër aktive në të gjithë Evropën. Korrupsioni ende shumë i përhapur në Shqipëri. Kjo evidentohet në një reportazh të televizionit gjerman ZDF lidhur me Shqipërinë dhe aktivitetin e grupeve kriminale.

Televizioni gjerman e cilëson Shqipërinë si Kolumbinë e Europës, ku bandat e krimit dhe të drogës janë të lidhura me politikën. Referuar trafikut të drogës nga Shqipëria drejt vendeve fqinje, ZDF tranmeton se shpesh kontrollet e skafeve kanë rezultuar të pasukseshshme.

“Mafia shqiptare, tepër aktive në të gjithë Evropën. Korrupsioni ende shumë i përhapur në Shqipëri.

Shqipëria ndihmohet nga policia italiane kundër trafikut të drogës, mirëpo kontrollet e skafeve për drogë, shpesh kanë rezultuar të pasuksesshme.

Droga dhe kanabisi vijnë nga Shqipëria drejt Evropës. Shqipëria, vendi më i varfër në Evropë, gjithsesi në Tiranë gjen makinat më të shtrenjta.

Shqipëria, Kolumbia e Evropës, bandat e krimit dhe drogës të lidhur me politikën”, evidentohet në reportazhin e medias gjermane.

Gazetari Artan Hoxha, një prej të intervistuarve nga televizioni gjerman, thotë se mjetet dhe pagesat për punonjësit e policisë lënë shumë për të dëshiruar, çka bën që ata të jenë të pafuqishëm në luftën me bandat e fuqishme që operojnë në vendin tonë.

Së bashku me Artan Hoxhën, gazetarët gjermanë shkojnë në një vend ku ende ka parcela me kanabis.

Po ashtu një vend të rëndësishëm në reportazh i është kushtuar dhe akuzave ndaj Saimir Tahirit për trafik ndërkombëtar droge.

Media ka sjellë rastin e oficerit të antidrogës Dritan Zagani, që i duhet të jetojë jashtë vendit, ku ka kërkuar azil, për shkak se denoncoi lidhjet e shtetit me trafikun.

‘’Më kërcënoi jetën mafia e vendit tim”, shprehet Zagani gjatë reportazhit./ Boldnews

Lexo edhe :   Pakësohen ata që s’duan të vaksinohen, teksa mbushen spitalet…
Lexo edhe :   Pakësohen ata që s’duan të vaksinohen, teksa mbushen spitalet…

Videon e reportazhit mund ta ndiqni ketu: 

https://www.zdf.de/politik/auslandsjournal/die-sendung-vom-13-maerz-2019-100.html

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...