E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zbulohet tuneli “elitës” së karteleve në kufirin SHBA – Meksikë, detaje (FOTO)

I gjatë 1313 metra, i pajisur me ashensor, shina, drenazh, sistem ajrimi dhe rrymë elektrike, tuneli më i gjatë i zbuluar ndonjëherë ka habitur zyrtarët amerikanë.

Ky kalim nëntokësor lidh qytetin meksikan të Tijuanas me San Diegon në SHBA. Autoritete nuk e kanë të qartë kush grup e ka ndërtuar, por ata janë të bindur se ky tunel duhet t’i përkasë patjetër grupeve “elitare” të drogës.

Dyshime janë që tuneli është vepër e kartelit meksikan të Sinaloa, një ndër organizatat më të mëdha të trafikut të drogës në botë. Themeluesi i tij  Joaquin “El Chapo” Guzman është duke vuajtuar një dënim të përjetshëm në SHBA.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet ekspertiza mjekoligjore për vd*kjen e katër rusëve në Qerret

Afro 45 ditë nga humbja e jetës së katër turistëve rusë, Instituti i Mjekësisë Ligjore ka mundur të përcaktojë shkakun fillestar. Katër turistët rusë u...

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...