E premte, 24 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Zbulohet shifra stratosferike, sa do të përfitojë drejtori i ri i “Google”

Në fillim të dhjetorit, u njoftua se themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin po pensionohen. Në vend të tyre ka ardhur, Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë mëmë Alphabet, pra Sundar Pichai.

Me rolin e ri dhe përgjegjësinë në rritje, Pichai gjithashtu ka një rritje të madhe të pagës. Kjo del nga dokumentet që tani janë paraqitur në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimeve të SHBA-së, transmeton Telegrafi. Sipas kësaj, paga bazë e Pichai në vitin 2020 do të jetë 2 milionë dollarë amerikanë. Përveç kësaj, do të ketë një total të aksioneve prej 240 milionë dollarësh gjatë tre viteve të ardhshme që do të paguhen bazuar në performancë.

Gjithsesi, me gjithë pagën e majme, vlerësohet se Pichai nuk do të ketë një detyrë të lehtë. Alfabeti do të përballet me sfida rregullatorë në vitet e ardhshme, veçanërisht brenda Bashkimit Evropian. Kohët e fundit ka pasur rezistencë edhe nga punonjësit e saj, për shembull kundër një dege kineze të motorit të kërkimit. Ndryshe, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët themeluan Google në vitin 1998, kishin thënë ditë më parë se po tërhiqen nga rolet e tyre të përditshme në kompaninë mëmë në Google, Alphabet, dhe po i japin përgjegjësinë e udhëheqjes Sundar Pichai, i cili do të shërbejë si CEO i Google dhe Alphabet. Më parë, Larry Page shërbeu si CEO i Alphabet dhe Sergey Brin shërbeu si president.

Siç ishte bërë e ditur gjithashtu, të dy, Page dhe Brin do të vazhdojnë si anëtarë të bordit të drejtorëve të Alphabetit. Ata gjithashtu do të mbajnë një shumicë të fuqisë së votimit mbi vendimet e ndërmarrjes.

“Ndërsa ka qenë një privilegj i jashtëzakonshëm për t’u përfshirë thellë në menaxhimin e përditshëm të kompanisë për aq kohë, ne besojmë se është koha për të marrë rolin e ‘prindërve krenarë’, duke ofruar këshilla dhe dashuri, por jo bezdi të përditshme”, kishin deklaruar Page dhe Brin. Sundar Pichai siguroi punonjësit në një e-mail në mbarë botën gjithashtu: “Unë do të vazhdoj të jem shumë i përqendruar në Google dhe punën e thellë që po bëjmë për të shtyrë kufijtë e informatikës dhe për të ndërtuar një Google më të dobishëm për të gjithë”. Megjithatë, gjatë viteve të fundit, Page dhe Brin kanë qenë gjithnjë e më pak të dukshëm në Alphabet dhe Google.

Që nga anëtarësimi në Google në 2004, Pichai ka mbikëqyrur zhvillimin e produkteve më të rëndësishme softuerike të Google, duke përfshirë Chrome, Drive, Gmail dhe Maps. /Telegrafi

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...