E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Zbulohet renditja: Dhjetë shtetet më të fuqishme në botë për vitin 2020

SHBA, Rusia dhe Kina vazhdojnë të jenë në krye të renditjes si vendet më të fuqishme në botë. Teksa vendet e tjera, zbresin apo ngjiten në renditje, fuqia ekonomike, ushtarake dhe politike e tri vendeve të para nuk ndryshon.

Renditja, botuar nga US News and world Report, tregon ndikimin e një kombi, si dhe fuqinë e tij politike, ekonomike dhe ushtarake. Renditja është pjesë e studimit të saj vjetor “Vendet më të Mira”, i cili vlerëson 80 vende bazuar në përgjigjet nga 21,000 njerëz.

 

Këto janë 10 shtetet më të fuqishme në botë, sipas renditjes së vitit 2020:

  1. Arabia Saudite

Arabia Saudite ra një vend në krahasim me vitin e kaluar, kur u rendit në vendin e 9-të.

US Neës e quan atë “gjigandi i Lindjes së Mesme” për shkak të tokës së saj tokësore, dhe vë në dukje rëndësinë e tij për myslimanët. “Miliona muslimanë të devotshëm nga e gjithë bota marrin pjesë në një pelegrinazh në Mekë çdo vit.”

 

  1. Koreja e Jugut

Koreja e Jugut u rendit në vendin e 10, një vend më të ulët, vitin e kaluar. US Neës vuri në dukje konfliktin e vazhdueshëm me Korenë e Veriut.

 

  1. Izraeli

Izraeli gjithashtu u rendit në vendin e 8-të vitin e kaluar. “Për madhësinë e tij relativisht të vogël, vendi ka luajtur një rol të madh në çështjet globale. Vendi ka një ekonomi të fortë, monumente me rëndësi për disa fe dhe marrëdhënie të tendosura me shumë nga fqinjët e saj arabë,” tha US Neës.

 

  1. Japoni

Japonia u rendit gjithashtu në vendin e 7-të vitin e kaluar. US Neës e quan atë “një nga kombet më të arsimuar dhe teknologjinë teknike më të avancuar në botë”.

 

  1. Franca

 

Pozicioni i Francës është i pandryshuar në krahasim me vitin e kaluar. US Neës tha: “se është e vështirë të mbivlerësohet ndikimi që Franca ka në botë, si në të kaluarën ashtu edhe sot.

“E vendosur në Evropën Perëndimore, Franca është një nga vendet më të vjetra në botë, dhe shtrirja e saj shtrihet në të gjithë globin përmes shkencës, politikës, ekonomisë dhe mbase mbi të gjitha, kulturës. Duke filluar nga Mesjeta, Franca evoluoi përmes mbretërisë, perandorisë dhe më në fund, në një republikë. Ishte një nga vendet e para që mbroi të drejtat e individit “.

Lexo edhe :   Roli i Amerikës si garanci për suksesin e Reformës në Drejtësi

 

  1. Mbretëria e Bashkuar

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu u rendit në vendin e 5-të vitin e kaluar. US Neës e quan atë “një komb shumë të zhvilluar që ushtron një ndikim të konsiderueshëm ndërkombëtar ekonomik, politik, shkencor dhe kulturor”.

Ai gjithashtu vuri në dukje votën e vendit për t’u larguar nga Bashkimi Evropian dhe tha se kjo “nxiti në ankth për rolin e vendit në skenën globale.”

 

  1. Gjermania

Gjermania gjithashtu u rendit e 4-ta në 2019-ën. “Gjermania, si kombi më i populluar në Bashkimin Evropian, posedon një nga ekonomitë më të mëdha në botë dhe ka parë që roli i saj në bashkësinë ndërkombëtare të rritet në mënyrë të qëndrueshme që nga ribashkimi,” tha US Neës.

Lexo edhe :   Roli i Amerikës si garanci për suksesin e Reformës në Drejtësi

 

  1. Kina

Pozicioni i Kinës nuk ka ndryshuar që nga viti i kaluar. US Neës thotë se është “shtëpi e një prej civilizimeve më të vjetra në botë” dhe thotë se është “më e populluara në botë dhe konsiderohet si e dyta më e madhe nga masa tokësore”.

 

  1. Rusia

Rusia gjithashtu u rendit e dyta vitin e kaluar. Shkalla e Rusisë është e vështirë të imagjinohet, “tha US Neës. “Është vendi më i madh në botë me masën tokësore – gati dy herë më i madh se Kanadaja, vendi i dytë më i madh në botë – dhe mbulon të gjithë Azinë veriore dhe pjesën më të madhe të Evropës Lindore. Ai ndan kufijtë tokës me më shumë se një duzinë vendesh, dhe ndan kufijtë detarë me Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara “.

 

  1. Shtetet e Bashkuara

SHBA ruan pozicionin e saj si vendi më i fuqishëm në botë. US Neës e quan atë “fuqia më dominuese ekonomike dhe ushtarake në botë” dhe vë në dukje tani “ngulitjen kulturore përfshin botën” falë prodhimit të filmave, TV dhe muzikës.

Ai gjithashtu vuri në dukje se qëndrimet e Presidentit Donald Trump mbi emigracionin dhe tregtinë “kanë ngritur pyetje në të gjithë botën, përfshirë nga aleatët më të afërt të vendit, për kursin e ardhshëm të vendit në skenën globale”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...