E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Zbardhet dokumenti/ Amerikanët japin alarmin, skenarë dhune nga PD-LSI gjatë protestave në vijim

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Amerikanët janë përgatitur për skenarë të fortë dhune gjatë ditëve në vijim. Opozita më 25 maj do të zhvillojë protestën e radhës, ndërsa deputetët e PD dhe LSI në çdo media flasin për përplasje civile, tensione dhe kaos deri më 30 qershor. Por informacione për skenarë destabilizues ka marrë dhe ambasada amerikane, e cila ka nisur lëvizjet për të mos lejuar asnjë dëmtim të qytetarëve të saj. Gazeta ka siguruar një e-mail që ambasada amerikane u ka nisur të gjithë shtetasve amerikanë në vendin tonë, ku i informon mbi atë se çfarë pritet që të ndodhë në ditët e javët në vijim.

Në mesazhin e ambasadës, tregohet qartë se po planifikohen skenarë dhune dhe kjo ka filluar të shqetësojë dhe ndërkombëtarët, pasi si duket, siguria e tyre është në rrezik. “Duhet të shmangen: Ndërtesa e Parlamentit, Kryeministria ndërtesa të tjera qeveritare, rrugët kryesore në të gjithë vendin. Demonstrata të përsëritura pritet të ndodhin në të gjithë Shqipërinë për një periudhë të pacaktuar kohore, me mundësinë që të bëhen të dhunshme. Datat e sakta dhe kohëzgjatja e këtyre demonstratave janë të panjohura. Demonstrimet e kohëve të fundit kanë përfshirë dhunën, disa demonstrues kanë përdorur pajisje shpërthyese dhe molotov. Forcat e sigurisë janë përgjigjur me ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. Personeli i ambasadës së SHBA-së ju drejtohet që të shmangni të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose të vazhdueshme. Shmangni grumbullimet e mëdha dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi”, thuhet në mesazhin e ambasadës.

Sa herë kishte protesta, ambasada lajmëronte qytetarët e saj, 1 ose 2 ditë para, por këtë herë është ndryshe. Ajo i ka informuar me e-mail të gjithë, duke kërkuar që të jenë vigjilentë gjatë gjithë ditëve në vijim dhe shprehet hapur se do ketë dhunë. Kjo tregon qartë se SHBA ka marrë sinjal se dyshja Berisha-Kryemadhi janë gati të djegin vendin për të ardhur në pushtet.

Lexo edhe :   Akuzat për inceneratorët, Veliaj sulmon Bashën
Lexo edhe :   A e ka lënë amanet Skënderbeu, trafikun e pasaportave?

PD-LSI në luftë me SHBA

Ditët e fundit po jepen sinjale të qarta se Partia Demokratike dhe LSI po hyjnë në luftë me amerikanët. Ambasada e SHBA ka reaguar shpesh dhe në deklarimet që ka bërë, ka qenë shumë kritike mbi mënyrën se si po veprojnë PD e LSI. Reagimi më i fortë erdhi pas protestës së të shtunës, ku ambasada ju drejtua në emër Bashës e Kryemadhit, duke ju kërkuar të dënojnë dhunën dhe të tërhiqen nga skenarët destabilizues.

“Ne dënojmë dhunën e pranishme gjatë protestave të 11 majit në Tiranë dhe përgjegjësit e saj. Dhuna çoi në plagosje dhe dëmtime të pronës, përfshirë edhe dëmtim të vendbanimit së ambasadorit të OSBE-së. Këto veprime të dhunshme ishin të paligjshme dhe jodemokratike. Ne iu bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës, veçanërisht kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, që të dënojnë publikisht veprimet e dhunshme të mbështetësve të tyre, të bashkëpunojnë me çdo hetim që synon të identifikojë çdo person që i kreu ato dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë, si dhe të sigurojnë që të gjitha protestat e ardhshme publike të jenë të qeta dhe paqësore”, tha ambasada. Po ashtu, amerikanët kanë dalë kundër djegies së mandateve dhe po mbështesin opozitën e re të krijuar në Parlament. Kjo tregon qartë se PD e LSI janë në monitorim nga amerikanët dhe çdo skenar destabilizues rrezikon që marrëdhëniet e tyre me Uashingtonin të tensionohen. /Gazeta SOT

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...