E mërkurë, 8 Korrik, 2020
17 C
Tirana

Zbardhen pamjet/ Si u eliminua mbrëmë Hekuran Billa

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

Si ta mbajmë shtëpinë të freskët gjatë verës, pa shumë kosto

Temperaturat e larta mbeten shqetësimi kryesor në stinën e verës! Shpeshherë ambienti brenda shtëpisë është më i nxehtë se ai jashtë dhe krahas kondicionerëve, ka...

Mbrëmjen e djeshme, policia u pozicionua pranë qendrës Kristal në Tiranë, ndërsa fillimisht u raportua për disa të shtëna. Nga këto të shtëna me armë mbeti pa jetë Hekuran Billa. Nga mënyra se si është kryer vrasja, kemi të bëjnë me një eliminim të tipit mafioz, ndërsa autorët fshehën gjurmët duke djegur edhe mjetin me të cilën qarkullonin.

Ekzekutimi i tipit mafioz ndodhi në një moment kur zona kishte shumë lëvizje qytetarësh. Vrasësisit kanë qenë tejet profesionistë, duke u bazuar në kryerjen e krimit dhe largimin pa lënë asnjë shenjë.

Duke iu referuar uniformave blu, për të shmangur identifikimin nga kamerat e sigurisë, si dhe largimit të shpejtë nga zona, vrasësit janë kthyer nga e njëjta rrugë nga e cila kanë ardhur, në daljen më të shpejtë në autostradë. Pak çaste më vonë nga krimi i rëndë, u raportua edhe për një makinë të djegur. Nuk do të vononte shumë që policia menjëherë të hidhte dyshimet se kishim të bënim me një provë nga autorët. Mjeti i tyre tip Benz, u gjend më vonë i djegur në Pezë.

Në video shihen gjithashtu disa makina të tjera që përplasen me njëra-tjetrën në përpjekje për t’u larguar, e për t’i shpëtuar plumbave. Në pamje duket makina e atentatorëve që i del në krah makinës tip BMW X6 të Billës, dhe pasi e qëllon këtë të fundit, përfundon e përplasur me një bordurë në trotuar. Pas ekzekutimit me automatik, vrasësit u larguan duke u kthyer mbrapsht nga rruga që erdhën, në drejtim të Unazës së Madhe.

Lexo edhe :   Aksident pranë qendrës së Tiranës, makina përmbyset në mes të rrugës (Foto)

Motivet e krimit

Motivet e ekzekutimit të Billës janë ende të paqarta për hetuesit, por dyshimi kryesor mbetet hakmarrja. Kjo për shkak se 40-vjeçari, i njohur edhe me emrin Herland Bilali në Angli, në vitin 2006 vrau me breshëri në një lokal Prel Markun, ndërsa la të plagosur tre persona të tjerë, Petrit Brahon, Agron Gjonin dhe Musa Rrahmanin.

Lexo edhe :   Aksident pranë qendrës së Tiranës, makina përmbyset në mes të rrugës (Foto)

Ekzekutimi me një armë i Hekuran Billës alias Herland Bilali, ka sjellë nxjerrjen në dritë të një rasti të dënuar me burgim të përjetshëm, por që çuditërisht shëtiste i lirë dhe me BMWX6, në Shqipëri.

Hekuran Billa ishte i dënuar me burgim të përjetshëm për akuzën e “Vrasjes në rrethana cilësuese ndaj 22 vjeçarit Prel Marku. Ngjarja ka ndodhur në “Park Royal” të Londrës më 14 tetor 2006 dhe në vitin 2008, Hekuran Billa është dënuar nga gjykata e Kurorës Snaresbook, Angli me burgim të përjetshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Ushtria gjermane stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit

Ushtria gjermane Bundeswehr po stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit me virusin korona. Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ahmeti: Ja vijat e kuqe që s’i toleroj në koalicion

Politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me zgjedhjet që do të mbahen në vendin fqinj më 15 korrik. I...

Fernando Alonso rikthehet në Formula 1

Fernando Alonso, i shpallur dy herë kampion bote ka vendosur që të rikthehet në Formula 1 me Renault sezonin e ardhshëm. “BBC” raporton se spanjolli,...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...

Pandemia/ Rikthehen kufizimet në orar në komunat në veri të Kosovës

Shtabi i Krizave për komunat në Veri të Kosovës ka vendosur të rikthejë ndalimin e lëvizjes nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit. Gjatë...