E enjte, 5 Gusht, 2021
24.5 C
Tirana

Zbardhen pamjet/ Ja ku qëndrojnë dy të infektuarit nga koronavirusi

Qeveria ka marrë masat e menjëhershme, pas zbulimit të dy rasteve me koronavirus në Shqipëri. Mbyllja e shkollave dhe ndalimi i të gjitha aktiviteteve publike deri më datë 3 prill, ishin ndër masat e lançuara sot nga Rama.

Dy të prekurit e parë nga koronavirusi, babë e bir, me inicialet V.K., 54 vjeç dhe P.K., 28 vjeç, janë izoluar në ambientet e Spitalit Infektiv, menjëherë pasi janë konstatuar se janë të prekur nga ky virus. “Ora News” ka siguruar pamjet e ambientit ku ndodhen dy të infektuarit.

Ka qenë 28 vjeçari, i cili ka mbërritur në Shqipëri prej Firences në 26 shkurt. I riu ka infektuar të atin, të cilët mbrëmjen e së dielës kanë kërkuar ndihmë përmes numrit të telefonit 127, që i përket emergjencës.

Në Spitalin Infektiv ka nisur dhe disinfektimi i ambienteve, ndërsa janë shtuar edhe masat e sigurisë. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njoftoi se në të gjitha spitalet do të kufizohet lëvizja e shoqëruesve dhe e familjarëve të pacientëve. Të vetmet raste të lejuara do të jenë vetëm kur kërkesa është bërë nga Drejtoria Spitalore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...