E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Zaevi çoi vendin në zgjedhje. Po qeveria shqiptare a mban përgjegjësi? Përgjigjet Cakaj

Më të lexuarat

Ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, teksa po shpjegonte arsyet e shtyrjes së negociatave nga Këshilli i Evropës, u pyet nëse qeveria shqiptare mban përgjegjësi për mos çeljen e negociatave, duke marrë si shembull rastin e Maqedonisë së Veriut, ku kryeministri Zoran Zaev dërgoi vendin në zgjedhje të parakohshme.

Lidhur me këtë pyetje, Cakaj deklaroi gjatë një konference për mediat se Maqedonia e Veriut ka bërë përpjekje të mëdha për të marrë negociatat, dhe se liderët politikë atje janë zotuar që në rast se nuk hapen negociatat, do të ketë dorëheqje.

Ndërsa theksoi se në Shqipëri nuk ka ndodhur e njëjta gjë, pasi kryeministri Edi Rama nuk ka folur në asnjë moment për dorëheqje.

“Diskutimi për zgjedhje të parakohshme në Maqedoninë e Veriut është më herët se dje. Zgjedhje e parakohshme në Maqedoni të Veriut nuk ka ardhur si rrjedhojë e bllokimit të negociatave. Unë thashë se Maqedonia e Veriut ka bërë një sakrificë të madhe si ndryshimi i emrit, por secili vend ka plotësuar kushtet e veta, që janë të ndryshme, ata kanë pasur emrin, ne kemi pasur procesin e vettingut.

Në Maqedoninë e Veriut ka pasur premtime se do të jepet dorëheqje, është thënë se negociatat do të hapen. Prandaj , përgjegjësia e tyre ndaj elektoratit atje është komplet ndryshe. Unë nuk di që unë apo kryeministri ka premtuar ndonjëherë se negociatat do të hapen. Ne kemi thënë se zotohemi se do bëjmë përpjekje, por nuk jemi zotuar se do të hapen se s’bën”, deklaroi Cakaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ktheu ligjin Parlamentit, Meta jep ‘paralajmërimin’ e fundit

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka reaguar për vendimin e tij në lidhje me kthimin në Kuvend të ligjit që ndëshkon median sa i...

Pandemia/ Greqia bën lëvizjen e papritur në kufirin me Shqipërinë

Pas shtimit të rasteve me koronavirus, Greqia ka shtuar masat parandaluese për përhapjen e pandemisë në të gjitha pikat kufitare të vendit. Lajmin në...

A do të mbyllemi sërish? Manastirliu zbardh vendimin pas shifrave rekord të të infektuarve

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 117 raste pozitive. Po kështu, situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët...

Sinjale pozitive nga Vuçiç, njofton ambasadorin rus për dialogun me Kosovën

Një ditë pas rifillimit të dialogut midis Vuçiçit dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, me ndërmjetësimin e zyrtarëve të BE, disa sinjale janë dhënë...

Zbardhet skandali/ ‘Drejtoresha e kopshtit pranon fëmijët e të infektuarve me urdhër nga lartë’

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, akuzon punonjësit e kopshtt Nr. 18 në Tiranë, se kanë pranuar fëmijën e një të infektuari që punon...